X

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, îti exprimi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe detalii....

 22:58 Miercuri, 23 Iulie 2014

Contractul colectiv de muncă de la ArcelorMittal Galaţi, semnat de două federaţii

Autor:   Rodica Mişcalencu
Publicat Vineri, 20 Ianuarie 2012 00:00
Voteaza!
(2 voturi)


* Salariul minim din combinat creşte la 750 de lei în ianuarie * Un bonus de 2 la sută din venitul anual va fi plătit în aprilie * Un alt bonus, de 2,5 la sută, şi o primă de 200 de lei de Crăciun vor fi acordate în decembrie, însă doar dacă unitatea nu va avea pierderi *

Contractul colectiv de muncă aplicabil în 2012 în combinatul siderurgic ArcelorMittal Galaţi a fost semnat, joi seară, de patronat cu două dintre cele trei federaţii sindicale participante la negocierile derulate în ultimele două luni. Pe document şi-au pus semnătura liderii Federaţiei Sindicale a Siderurgiştilor Metarom şi cei ai Federaţiei Naţionale Sindicale Solidaritatea Metal. În schimb, omologii lor de la Federaţia Solidaritatea Virgil Săhleanu a Metalurgiştilor din România şi-au rezervat dreptul de a declanşa conflictul de muncă.

Salarizarea, disputată până în ultima clipă

„ArcelorMittal Galaţi anunţă încheierea contractului colectiv de muncă pe 2012. Acordul, semnat cu  reprezentanţii angajaţilor şi cu două dintre cele trei federaţii sindicale, creşte veniturile şi protejează diferitele drepturi financiare şi non financiare ale angajaţilor”, a declarat purtătorul de cuvânt al companiei, Dorian Dumitrescu, la finalul şedinţei de joi - ultima din perioada legală de negociere.

Partenerii sociali au semnat noul contract colectiv de muncă la capătul a două luni de tratative dominate clar de patronat, federaţiile semnatare acceptând varianta creşterilor variabile propusă de management încă de la primele întâlniri. „În aprilie, siderurgiştii vor încasa un bonus de 2 la sută din venitul anual, necondiţionat. În decembrie, ei vor primi un bonus de 2,5 la sută din venitul anual, care va fi condiţionat, însă, de rezultatul financiar. Tot de rezultatul financiar va fi condiţionată şi valoarea primei de Crăciun. Dacă nu vom avea pierderi, ea va fi de 200 de lei. Dacă vom avea pierderi, ea va fi de 120 de lei, ca şi până acum. Trebuie să mai spunem că, de luna asta, salariul minim din combinat creşte de la 700 la 750 de lei. Totodată, compania va acorda şi în acest an bonusul variabil de 2,5 la sută pentru TESA şi, respectiv, suma de 20 de lei pentru respectarea regulilor cardinale. Procentul de promovare va fi de 10 la sută în primul semestru”, a afirmat purtătorul de cuvânt al FSS Metarom, Vasile Crişan. „Am acceptat să semnăm contractul colectiv de muncă în forma asta”, a spus şi Ilinca Diaconu, de la Solidaritatea Metal.

În acordul încheiat de aceştia cu patronatul se mai arată că plăţile compensatorii acordate în caz de concedieri colective rămân la nivelul din anii anteriori, respectiv 16.000, 18.000 şi 20.000 de lei, la fel şi indemnizaţia acordată salariaţilor trimişi în şomaj tehnic, care stagnează la 75 la sută din leafă.

„Atât s-a putut”

Sunt spusele celor de la FSS Metarom. „Am vrut să fim protejaţi de un contract colectiv de muncă. Membrii noştri de sindicat trebuie să înţeleagă că atât s-a putut anul acesta şi sperăm ca situaţia să fie diferită în 2013”, a spus Vasile Crişan.

„Am ţinut cont şi de şansele foarte mici de izbândă pe care le aveam dacă alegeam să ducem un război [cu patronatul] în actuala legislaţie a muncii, care ne este nefavorabilă”, a adăugat Ilinca Diaconu.

Tiber se gândeşte la grevă

Federaţia care nu a semnat noul contract colectiv de muncă, Solidaritatea Virgil Săhleanu, îşi menţine revendicările salariale şi analizează posibilitatea declanşării conflictului de muncă. „Solidaritatea Virgil Săhleanu nu a semnat contractul deoarece componenta salarizare nu a fost agreată în forma propusă de noi, şi anume: creşterea cu 10 la sută a fondului de salarii, dar nu mai puţin de 200 de lei pentru fiecare salariat (100 de lei din ianuarie şi 100 de lei din iulie), majorarea la 800 de lei a salariului minim, creşterea la 800 de lei a primei de vacanţă pentru toţi salariaţii şi la 200 de lei a celorlalte prime, precum şi promovări de 10 la sută la TESA şi de 20 la sută la muncitori în semestrul al doilea. Cred că vom declanşa conflictul de muncă. Mâine (vineri, n.r.), avem o şedinţă internă, în care vom decide dacă îl deschidem şi, ulterior, dacă iniţiem strângerea de semnături pentru grevă”, a declarat liderul federaţiei Solidaritatea Virgil Săhleanu, Gheorghe Tiber.

2889 afisari  |  Ultima actualizare Vineri, 20 Ianuarie 2012 01:06

14 comentarii

  • 0
    0
    Link
    UN PROST CARE COTIZEAZA Luni, 23 Ianuarie 2012 08:46 postat de UN PROST CARE COTIZEAZA

    atat s-a putut,Crisane,Bezmane,linco,DEMISIONATI SI LASATI PE ALTII CARE POT MAI MULT,NU M-AI TINETI DE SCAUNE,PUTORILOR

  • 0
    0
    Link
    CHE Duminică, 22 Ianuarie 2012 14:23 postat de CHE

    PROMOVARE DE 10 LA SUTA ,
    TOT LINGAILOR O S-A DATI CATEGORII SI ANUL ACESTA,EU LUCREZ PE DOUA POSTURI ,VREAU CATEGORIA A 7 -A

  • 0
    0
    Link
    ALI Duminică, 22 Ianuarie 2012 14:08 postat de ALI

    bai Crisane TU SPERI SA PRINZI SI 2013 LA ROS OSUL ? Demisionati cu totii ,nu a-ti facut nimic pt ca sa mai stati acolo.HUUUUUUUOOOO.

  • 0
    0
    Link
    tic, tac Duminică, 22 Ianuarie 2012 13:08 postat de tic, tac

    daca stau bine si nu gandesc ca asa este bine in rom si pentru toti liderii nostri de sindicat in frunte cu presedintele se sta foarte bine la priza dunarii cu adunari sindicale in fustite scurte cu fetitze deocheate si sa negociezi salariul dobitocilor ce muncesc ¨;toti cei destepti si muncitori sau carat de mult din combinat pe afara ;

  • 0
    0
    Link
     TIGANU Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012 18:11 postat de TIGANU

    CEI DE LA FSS SUNT NISTE ESCROCI .EU AM NOROC CA M-AM MAI LIPIT DE O CATEGORIE A 7- A

  • 0
    0
    Link
    UN OM CARE NU PUNE BOTUL LA SINDICATE Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012 18:06 postat de UN OM CARE NU PUNE BOTUL LA SINDICATE

    NU MAI SUNT ANGAJATI IN COMBINAT CU SALARIUL MINIM .A-U MARIT SALARIUL MINIM PT. NIMENI

  • 0
    0
    Link
    anonim Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012 08:43 postat de anonim

    acea marire de salariu de la 700 la 750 nu a dat-o patronul ca a vrut el ci a fost obligat conform legii de anul trecut care precizeaza clar : salariul minim pe economie 750 ron. deci domnilor ,, lideri " de rahat sau de sindicat cum va numiti voi nu ati negociat nimic .

  • 0
    0
    Link
    HEFAISTOS Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012 00:44 postat de HEFAISTOS

    "Atat s-a putut" mos Crisane ? Numai atat ? Si de ce ramai agatat "pe pozitie" , si tu Bezmane , Cristiane , Vladane si tot autobuzul de FSS - sti ? Aaaaa , esti intelepti voi , esti responsabili voi , nu ca unii si altii !!? Deja este ceva mostenit ,"traditional" , trade mark ! _____ AM AUZIT CA DORITI S-A FACETI UN SINDICAT MAAAAAAAARE , un cristal din toate ramasitele FSS ... Mare belea ar putea fi la AMG ptr. combinisti , daca apucati ... Ce de simplu , dulce si slinos s-ar petrece multe , habar nu au majoritatea dintre salariati ! _____AD-TIA DORESTE , VOI ASIJDEREA , LEGEA "ZIDESTE" SI DA LIBERTATE !!! si sa vezi "Transforming Tomorrow " for EVERYBODY ____ Daca citesti tu Siderurgistule , tine minte , combate , ignora "la famiglia" _ Ne mai citim , pa pa ...

  • 0
    0
    Link
    eu Vineri, 20 Ianuarie 2012 22:31 postat de eu

    iar au luat-o siderurgistii in goarna -

  • 0
    0
    Link
    Pentru TALO Vineri, 20 Ianuarie 2012 21:03 postat de Pentru TALO

    Talo-le, ca sa te citez, " Se munceste in rahatul asta de oras" pentru 150 de euro ( ce-i drept, in conditii de lux- la izolat apartamente pe schela) de la 07 dimineata pana la 16 seara, vara si pana la 21.00, fara pui, antidot, spor de vechime,spor de periculozitate, echipament de protectie , prosoape si sapun, bocanci cu bombeu metalic si transport la locul de munca si nu cred ca o sa apuc 20 de ani de munca.Asta pentru ca patronul ( care are o firma fantoma neinregistrata la ITM ) dupa ce-si face suma ne concediaza ca pe niste caini si nici ordonanta nu " ciupim " ca sa ne refacem viata. Apropo, cata spaga sa-i dau aluia de ti-a dat " ordonanta " sa ma angajeze si pe mine in combinat ?

  • 0
    0
    Link
    as Vineri, 20 Ianuarie 2012 16:44 postat de as

    in concluzie ne putem apuca de munca

  • 0
    0
    Link
    ALIN Vineri, 20 Ianuarie 2012 15:58 postat de ALIN

    Este de-a dreptul penibil sa mai ai curajul sa spui ca esti lider de sindicat si ca ai fost la negocieri!Care negicieri?Ce ai-ti negociat nenorocitilor?Salariul minim?Dar cati necalificati mai sunt in combinat?Sa va fie rusine porcilor si ar fi cazul sa va dati demisia singuri ca daca osa fie fortata nu va vad bine!V-au grabit stapanii cu semnatul pt ca sunt comenzi grele pe tabla groasa si ar fi picat prost niste razmerite tocmai acum !Iar voi lingailor v-ati comformat ,nu conteaza ca era aproape miezul noptii!Sau credeati ca daca semnati noaptea nu va vede nimeni?Felicitari domnule Tiber ,chiar daca nu are efect gestul dumneavoastra si al sindicatului pe care il reprezentati dar macar aveti coloana si pentru asta de luni mai aveti un membru in plus!PE MINE!

  • 0
    0
    Link
    Talo Vineri, 20 Ianuarie 2012 12:06 postat de Talo

    Rusine sa va fie! Cica ,,atat s-a putut''! Impotentilor! Se munceste in rahatul asta de combinat pentru 300 de euro in niste conditii mizere. Dupa 20 de ani de munca m-am ales doar cu o splendida hernie de disc. Multumesc frumos! Sindicalisti de duzina! Noroc ca am reusit, cu mari eforturi, sa ,,ciupesc'' ordonanta si sa-mi refac viata in strainatate. Acum sunt respectat si eu si munca mea. Nu mai sunt tratat cu sictir. Si sa nu vina cineva si sa ma acuze de lipsa de patriotism, ca nu tine. S-a vazut ce s-a ales de patrioti de 22 de ani incoace si se vede si in ziua de azi. iNDIFERENTA TOTALA!

  • 0
    0
    Link
    stelian Vineri, 20 Ianuarie 2012 08:24 postat de stelian

    Vreau argumentare la "atat s-a putut" . De 20 de ani tot aud mizeria asta. Cand nu poti obtine nimic pentru salariatii pe care ii reprezinti trebuie automat sa iti dai demisia. Asta nu este succes ci este tradare. Demisia in bloc. Avem nevoie de alti lideri. Si ii vom schimba in fiecare an, pana vor pricepe ce vrem. Alt statut la sindicat. Noi sa alegem liderii si nu administratia .Alegeri generale acum, pentru alti lideri.