Campionii dezamăgirilor! Oţelul, doar egal la Turnu Severin

În urma jocului modest şi a rezultatului de sâmbătă seară, scor 1-1, în deplasarea de pe terenul nou-promovatei CS Turnu Severin, Oţelul Galaţi a devenit o echipă ameninţată serios cu retrogradarea: locul 15, cu numai şapte puncte după nouă etape. Echipa gălăţeană a deschis scorul prin Punosevac (min.20), care a avut de îndeplinit o simplă formalitate la centrarea perfectă a lui Băjenaru şi a pus latul pentru a împinge mingea în poartă. Apoi, Iorga (34’) a scăpat singur cu portarul, dar a trimis pe lângă, iar în prelungirile primei reprize gazdele au egalat prin Thomas.

În repriza secundă, ocaziile Oţelului au fost rare şi se putea termina chiar umilitor dacă portarul Brăneţ (81’) nu-şi slava echipa de la înfrângere cu două reflexe de pomină în aceeaşi fază!