Oţelul, cât chin pentru un punct!

Echipa gălăţeană a terminat la egalitate, vineri seară, scor 1-1, pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaş

Frig, ploaie, vânt puternic, de înţeles aspectul golaş al tribunelor, în condiţiile în care Oţelul avea nevoie de o cu totul altă atmosferă la un meci esenţial, cum a fost cel de aseară. Antrenorul Tibor Selymeş, după trei meciuri în care echipa sa a încasat câte trei goluri, a schimbat aproape toată componenţa liniei defensive: un nou cuplu de fundaşi centrali, Mişelăricu şi Leca, plus fundaşul stânga Murgoci titular pe celălalt flanc. N-a fost inspirat, o pasă la adversar a lui Leca permiţându-i lui Dan Roman să deschidă scorul cu o execuţie superbă, un lob de mare fineţe din colţul careului.

Până atunci, Oţelul avusese şansele sale. Popa (6’) a scăpat singur cu portarul dar a tras lamentabil, moale şi direct în braţele portarului, iar apoi Brigido şi Tudorie (15’) s-au lovit de reflexele lui Buchta.

După ce au primit golul, roş-alb-albaştrii şi-au pierdut şi puţinul elan avut până atunci, iar aproape la fiecare acţiune ofensivă a oaspeţilor s-a tremurat zdravăn în tribune, cu siguranţă nu doar de frig.

Imediat după pauză, Selymeş a renunţat la Brigido şi Tudorie, mizând pe Grădinaru şi Jula şi s-a jucat mai avansat, dar fără încredere, fără luciditate. S-au reuşit şi minute bune de presiune, dar soldate doar cu multe cornere şi nimic mai mult încă juma’ de oră. Totuşi, până la urmă atitudinea pozitivă a fost răsplătită: o minge lungă spre Cristea (73’) între fundaşii centrali ai oaspeţilor, aceştia s-au încurcat reciproc iar atacantul Oţelului a rămas singur cu portarul în faţă, marcând din 12 metri. Apoi, s-a încercat să se ia tot potul, dar lui Cernat nu i-a ieşit şutul, în prelungiri. Putea fi şi invers, la ultima fază Hotoboc păstrând punctul echipei sale la marea ocazie a lui Llulaku. Un egal chinuit, în sfârşit fără eliminare, într-un meci pe care arbitrul Rusandu a reuşit să-l termine chiar şi fără vreun cartonaş galben.

OŢELUL GALAŢI – GAZ METAN MEDIAŞ 1-1 (0-1)

Meci disputat vineri seară, în etapa a 12-a din Liga I

Stadion Oţelul, spectatori 500

Au marcat: Cristea 73’ / D. Roman 30’

OŢELUL: Hotoboc – Murgoci, Mişelăricu, Leca, D. Popescu– Tavares (65’ Cristea), Karlik – Brigido (46’ Grădinaru), Cernat, I. Popa – Tudorie (46’ Jula). Antrenor Tibor Selymeş

GAZ METAN: Buchta – V. Creţu, Muth, Mujdragic, Buzean – Tahar, I. Cristea – Figliomeni (46’ Llulaku), C. Petre, Curtean (78’ Fl. Dan) - D. Roman. Antrenor Cristi Dulca.

Arbitri: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe) – central, Sebastian Gheorghe (Suceava), Bogdan Gheorghe (Bucureşti) – asistenţi

Citit 2101 ori Ultima modificare Vineri, 24 Octombrie 2014 21:15