Voleibaliştii de la Arcada, VICTORIE după un final tensionat

Echipa gălăţeană Arcada a reuşit sâmbătă, în deplasare, să obţină a doua victorie din acest sezon al primei ligi, scor 3-2 cu Unirea Dej. Felul în care s-a derulat partida a oscilat de un set la altul. Primul a fost echilibrat şi câştigat de Arcada, al doilea a revenit foarte clar gazdelor, echipa gălăţeană a făcut apoi 2-1 şi Unirea Dej a egalat din nou, după un set patru cu un final foarte strâns. Din fericire, la tie-break, aportivii antrenaţi de Marian Apostu s-au concentrat, impunându-se după o dispută aprigă şi tensionată. Rezultatul disputei din oraşul aflat în inima Transilvaniei a fost 3-2 (25-23, 14-25, 25-19, 24-26, 16-14) în favoarea echipei Arcada, care a ajuns astfel la un bilanţ de şapte puncte în clasament (setaveraj 11:14). Tânărul tehnician gălăţean a concluzionat astfel comportarea elevilor săi în meciul cu Unirea Dej: „Suntem foarte bucuroşi de reuşită, deşi victoria putea fi obţinută şi la 3-1 (n.r. - care le-ar fi adus trei puncte în loc de două). În pofida oscilaţiei la toate capitolele, până la urmă a ieşit bine. Ne aşteaptă un examen foarte fierbinte, sâmbătă, acasă, cu Steaua, în care vrem să ne ridicăm la nivelul prestigiosului adversar.”

La Dej a arbitrat cuplul bucureştean Nicolae Stan/Mihai Coman.

Arcada a evoluat în formula: Bartha, Paşcan, Radovici, Cosici, Zupanc, Cristudor - Ghimeş (libero). Au mai intrat: Dragomir, Dumitrache, Martin şi „libero”-ul Pârvu.

Citit 491 ori Ultima modificare Duminică, 16 Noiembrie 2014 19:05