Simona Halep a CÂŞTIGAT finala turneului de la Dubai

Simona Halep a câștigat turneul WTA (Women's Tennis Association) de la Dubai, dotat cu premii totale de 2.513.000 dolari, după ce a învins-o sâmbătă, 21 februarie, în finală pe Karolina Pliskova (Cehia) în două seturi, 6-4, 7-6 (7/4), după o oră și 47 de minute de joc, potrivit agerpres.ro.

Cu această victorie, care i-a adus și 900 puncte WTA și 456.000 dolari (organizatorii au anunțat că intenționează să acorde și bonusuri, inclusiv un automobil de lux), Simona Halep își trece în palmares al 10-lea titlu din circuitul profesionist din carieră și al doilea anul acesta, după cel de început de an, de la Shenzhen (China). Este, în schimb, primul turneu Premier 5, de valoare echivalentă cu Masters-urile masculine, după alte astfel de competiții Premier, de la New Haven, Moscova și Doha. DETALII AICI despre evoluţia acestui meci -->> http://www.agerpres.ro/sport/2015/02/21/alerta-tenis-simona-halep-a-castigat-turneul-wta-de-la-dubai-18-57-25

Simona Halep a jucat la începutul acestei luni la Galaţi în cadrul competiţiei Fed Cup, turul I al Grupei Mondial II, în care echipa României a câştigat întâlnirea cu Spania. CITEŞTE AICI despre VICTORIA echipei de tenis a României la FED CUP de la GALAŢI

CITEŞTE ŞI: OŢELUL reia războiul pentru existenţă, sâmbătă seară

Citit 933 ori Ultima modificare Sâmbătă, 21 Februarie 2015 20:32