Micuţii înotătorii de la Aqua Sport Galaţi, spre FINALELE Campionatului Naţional

Bazinul Olimpic de la Bacău a fost gazda întrecerilor regionale, competiţie de calificare la faza finală a Campionatului Naţional pentru copii de 10-11 ani. Zona Moldova a fost reprezentată de 140 de sportivi de la  22 de cluburi, printre care s-au aflat şi micuţii de la Aqua Sport Galaţi, care au obţinut 16 clasări pe unul din primele trei locuri.

Performerii gălăţeni au fost: Bianca Costea locul 1 (50 metri spate, 50 m. liber şi 50 m. bras) şi locul 2 (200 m. liber şi 50 m. fluture), Ana Maria Pascu locul 1 (50 m. fluture şi 200 m. liber), locul 2 (50 m. liber) şi locul 3 (50 m. spate), Vicenţia Stroe locul 1 (50 m. spate) şi locul 2 (50 m. fluture), Ioana Harabagiu locul 2 (50 m. liber) şi locul 3 (50 m. fluture), Elena Sălăvăstru locul 3 (50 m. bras şi 200 m. liber) şi Elena Bocăneală locul 3 (50 m. liber).

Cu aceste rezultate, echipa Aqua Sport Galaţi (antrenori Mihaela Hodină, Andra Hilohi şi Valentina Slavu) a obţinut primul loc în clasamentul pe cluburi şi se pregăteşte pentru finalele Campionatului Naţional, care  vor avea loc la Arad în luna iulie.

Altfel, la sfârşitul săptămânii viitoare (4-5 aprilie), va avea loc prima ediţie a „Cupei Primăverii” organizată de Aqua Sport  şi Fundaţia Sportului Gălăţean.

Citit 1634 ori Ultima modificare Marți, 24 Martie 2015 15:07