OŢELUL a câştigat entuziasmant, cu TREI GOLURI MARCATE, şi salvarea nu mai pare o utopie

* Roş-alb-albaştrii au învins duminică seară cu 3-0 pe Viitorul şi, după două victorii consecutive, speră tot mai mult că pot reuşi evitarea retrogradării

A fost de ajuns o victorie acolo unde-i place cel mai mult suporterului roş-alb-albastru, pe terenul steliştilor, pentru ca publicul gălăţean să lase deoparte tot ce a fost dezamăgire şi să revină lângă echipă. Cam 8.000 de oameni au regăsit drumul spre stadion, cu speranţa într-un miracol renăscută. O speranţă alimentată repede, în minutul 5 al partidei cu Viitorul: Cernat a centrat din corner, mingea a ajuns la Miron, nemarcat în careul mic, iar fundaşul Oţelului n-a ratat imensa oportunitate: 1-0. A fost un gol venit la două minute după o dezamăgire imensă, dar deloc suprinzătoare când e vorba de Grădinaru. Mijlocaşul dreapta a scăpat singur cu portarul, dar n-a fost în stare să facă o preluare simplă, mingea sărind la cinci metri în faţa sa, până-n braţele portarului echipei lui Hagi.

Golul lui Miron a reprezentat un start de meci perfect pentru partitură tactica dorită de Oţelul, una cu miza pe contraatac, în condiţiile în care problemele de lot cu atacanţii nu permiteau o altfel de abordare cu prea multe şanse.

Oaspeţii au încercat să revină în meci, dar n-au avut prea multe şanse în faţa unei defensive excelente, cu autorul golului în zi de senzaţie, Miron având numai în primul sfert de oră patru intervenţii perfecte în situaţii critice. Astfel, oaspeţii n-au reuşit să fie periculoşi decât prin şuturi de la distanţă, la una din încercări Daminuţă lovind bara laterală (min. 42). La un minut distanţă, Cernat a combinat cu Tavares, a reprimit în centrul careului şi a plasat mingea lângă bară, pentru primul său gol de la revenirea la Oţelul.

Dacă cineva mai avea emoţii, acestea au fost alungate de acelaşi Cernat (min. 58): lovitură liberă de la 17 metri, central, executată perfect pe lângă zid, milimetric lângă bară. La 3-0, salvarea de la retrogradare nu mai este simţită în Galaţi ca o utopie, iar valurile entuziasmului au reapărut în tribune, la aproape un an de la ultimul succes la o aşa diferenţă de scor, tot cu Viitorul, în finalul campionatului trecut (4-1). De-ar fi fost programat meciul de la Steaua cu câteva etape mai devreme…

OŢELUL GALAŢI - VIITORUL

Meci disputat duminică seara, în etapa a 28-a din Liga I

Stadion Oţelul, spectatori 8.000

Au marcat: Miron min. 5, Cernat min. 43 şi 58

Oţelul: Abraham - Solomou, A.Miron, Sissoko, D.Popescu - Tavares, Cucu, I.Popa (Leca, min. 85) - Grădinaru, Cernat (Altama, min. 90 + 2), L.Iorga (Brigido, min. 90). Antrenor Florin Marin

Rezerve: Ma-Kalambay, Leca, Tătar, Altama, Brigido, V.Stoian, Al.Tudorie

Viitorul: Albuţ - Cr.Manea (Silviu Pană, min. 46), Ţîru, Mamele (Ianis Hagi, min. 67), Mitrea - Daminuţă (Henrique, min. 59), Benzar - Nicoliţă, Mitriţă, R.Marin - Bonilla. Antrenor Gheorghe Hagi

Rezerve: Buzbuchi, A.Sava, S.Pană, Nikolov, Henrique, I.Hagi, Gavra

Cartonaşe galbene: D. Popescu min. 38 / Nicoliţă min.11, Benzar min. 20, Ţîru min. 74, Mitriţă min. 77

Arbitri: Adrian Ilyes (Prahova) - central, Gabriel Constantinescu (Bucureşti) şi Daniel Hulubei (Vaslui) - asistenţi.

Citit 2910 ori Ultima modificare Luni, 27 Aprilie 2015 00:46