Echipa de fotbal feminin FC Universitatea, VICTORIE la primul său meci oficial

Primul meci oficial de fotbal feminin din această toamnă a avut loc duminică, 13 septembrie, pe terenul sintetic al Stadionului „Dunărea”. Noua echipă a Galaţiului - FC Universitatea, a jucat în prima fază a „Cupei României” în compania echipei Măgura Bacău. Având în componenţă şi câteva jucătoare de la echipa desfiinţată FC Oţelul, gălăţencele au câştigat cu un scor forfait 3-0 (3-0).

După o perioadă de echilibru, în finalul primei reprize (min. 31, 34 şi 45) au fost înscrise toate golurile prin aceeaşi jucătoare, Georgiana Stratu. A arbitrat o brigadă gălăţeană: Florin Macovei - Daniel Vlase, Răzvan Bedreagă. Iată şi „unsprezecele” de start: Roxana Pazargic - Eugenia Gherghişan, Viorica Vasile, Alina Mirică, Elena Dragomir, Irina Ivan, Alexandra Ivan, Cristina Filip, Silvia Oană, Liliana Vişan şi Georgiana Stratu. După pauză, au mai intrat: Mirela Ciobotaru, Ionica Palade, Iulia Mihaela şi Ana Maria Badiu.

Pentru echipa gălăţeană urmează o pauză de două săptămâni, iar pe 27 septembrie va debuta în noua ediţie a ligii secunde, când va juca pe teren propriu în compania formaţiei Avântul Reghin.

Citit 3885 ori Ultima modificare Duminică, 13 Septembrie 2015 18:08