Arcada a îngenuncheat liderul, la Galaţi

În etapa a patra a primului eşalon de volei, la Galaţi s-au întâlnit, sâmbătă seară, echipele masculine Arcada şi Ştiinţa Explorări Baia Mare, într-un meci aşteptat cu mare interes, întrucât echipa gălăţeană se confrunta cu liderul clasamentului. Numerosul public prezent în tribunele Sălii „Dunărea” a urmărit un meci spectaculos, atât prin evoluţia scorului, cât şi prin fazele create de cele două formaţii. Partida a avut un debut neaşteptat, băimărenii conducând „ostilităţile” întregul set I, pe care l-au adjudecat destul de clar: 3-7, 10-15, 12-19, 18-25. Cei de la Arcada s-au „încălzit” mai greu, nereuşind să ţină piept iureşului oaspeţilor, dar altfel au stat lucrurile în continuare. când echipa antrenată de Marian Apostu şi Nicuşor Harabagiu a jucat mai aproape de valoarea sa. Drept urmare, şi evoluţia scorului le-a fost favorabilă: setul II: 8-3, 12-7, 16-11, 21-13, 25-16; setul III: 4-4, 12-9, 16-12, 21-17, 25-20. Emoţiile au reapărut în setul al patrulea, unul foarte echilibrat şi decis în „prelungiri”. Arcada a condus cu 4-1, de la 11-11 s-a desprins, a avut 16-12, 18-14 şi 20-17, dar oaspeţii au revenit, au urmat cinci egalităţi şi 26-24 la final, brazilianul Caio de Pra încheind partida cu un punct reuşit direct din serviciu! Scor final, 3-1 în favoarea gazdelor.

Echipa victorioasă a jucat în formula: Sysoev, Radovici, Suson, De Pra, Despotovski, Marquez - Cristudor (libero). În anumite momente ale jocului, s-a mai apelat la serviciile a trei jucători: Pârvu, Zahar şi Cerşemba.

Următorul meci pentru Arcada va avea loc în Capitală, în compania CS Municipal.

Altfel, fetele de la CSU (eşalonul al doilea) au jucat la Focşani şi au pierdut la scorul de 1-3. Despre „aventura” din oraşul de pe Milcov, în ziarul nostru de mâine.

Citit 1509 ori Ultima modificare Duminică, 15 Noiembrie 2015 16:12