Baschetbaliştii de la Phoenix au pierdut dramatic, după prelungiri

Echipa masculină de baschet Phoenix Galați a fost foarte aproape de a reuși surpriza etapei a 18-a din Liga Naţională, fiind învinsă, în deplasare, de CSU Atlassib Sibiu (locul 4), cu scorul 85-80, după repriza suplimentară de departajare. După timpul de joc obişnuit, scorul a fost egal, 73-73 (17-18, 21-19, 15-18, 20-18).

Meciul a fost foarte echilibrat, cu 19 schimbări a echipei aflată la conducere. Phoenix a început foarte bine şi a câştigat primul sfert, iar la pauza mare a intrat cu dezavantaj de un singur punct în urma unui coş marcat de gazde în ultima secundă. Phoenix a revenit la conducere, la jumătatea sfertului trei a avut un plus de şase puncte, iar în minutul 27 s-a consemnat cea mai mare diferenţă de scor în favoarea echipei gălăţene (44-52). Ajutată şi de câteva decizii controversate ale arbitrilor, CSU Sibiu a redus ecartul şi s-a intrat în ultimul sfert cu scorul 53-55. Apoi, gazdele au trecut în faţă cu un avans de cinci puncte, dar Phoenix a reuşit să reziste şi să revină de două ori dintr-o astfel de situaţie (de la 63-58 la 63-64, respectiv de la 71-66 la 71-73). În repriza de prelungiri, CSU Sibiu a reuşit zece puncte consecutive (73-75, 83-75), serie cu care a câştigat punctele puse în joc.

Acesta a fost primul joc din actualul sezon al celor de la Phoenix decis în prelungiri.

Antrenorul Florin Nini s-a declarat încântat de jocul echipei sale şi de atitudinea jucătorilor: „Am făcut un meci bun, ne felicitau oamenii din tribună. Păcat de deznodământ, unul influenţat şi de ciupelile de arbitraj”.

Realizatorii echipei gălăţene au fost: Bojovic (22 puncte - 8 recuperări), Pesic (17-16), Lemyk (13-6), Threatt (10-5), Tresac (5-2), Petică (5-1), Borşa (4-4) şi Pârlog (4-1). A mai jucat Stephen Sir.

Citit 1064 ori Ultima modificare Luni, 08 Februarie 2016 10:49