Fetele de la Phoenix au RATAT CALIFICAREA în finala ”Cupei României”

Echipa feminină de baschet Phoenix, prezentă în premieră în semifinalele "Cupei României", a ratat calificarea în finala competiţiei, după ce a pierdut în faţa echipei CSU Olimpia Braşov, scor 55-72 (17-18, 13-16, 13-18, 12-20).

Partida a fost dominată, încă de la început, de braşovence, singurele egalităţi fiind în primul sfert (2-2, minutul 1; respectiv, 15-15, minutul 8). Echipa antrenată de Eugenio Rodrigues s-a apropiat periculos în câteva momente, cea mai importantă fiind în minutul 28, scor 41-42, dar au urmat două minute fatidice, în care gazdele au marcat 11 puncte consecutive (trei coşuri de la distanţă). Replica gălăţencelor a venit imediat, prin aruncările de trei puncte realizate de Walter şi Filip, care au redus diferenţa, dar nu suficient pentru a mai schimba soarta meciului. Cel mai mare ecart în defavoarea echipei gălăţene a fost de 17 puncte, în ultimele două minute de joc. Gălăţencele au fost dominate la capitolul recuperări, dar şi la cel al aruncărilor de trei puncte, unde au avut procentaje foarte mici, de doar 15 la sută, comparativ cu 35 la sută pentru Braşov.

Tehnicianul Rodrigues spune că, deşi echipa sa a pierdut, prezenţa în semifinală este o experienţă deosebită pentru jucătoarele sale. ”Trebuie să admitem că Braşovul a fost mai bun decât noi. Am jucat bine în primele trei sferturi, am ţinut aproape, dar în ultimul sfert am jucat slab. A fost o premieră pentru noi că am ajuns aici”, a declarat Rodrigues.

Realizatoarele echipei Phoenix au fost: Chrisstasia Walter 21 puncte, 9 recuperări şi o pasă decisivă, MyNeshia McKenzie (15-12-0), Amanda Frost (10-4-3), Romina Filip (5-3-2), Cassie Rochel (2-10-0) şi Montia Johnson (2-6-0). Au mai evoluat Hanna Demeter, Andreea Creţu şi Bianca Fota.

Finala se va disputa duminică seara, ora 18,00, între Sepsi Sf. Gheorghe şi CSU Olimpia Braşov, ocupantele primelor două locuri în sezonul regulat al Ligii Naţionale (LNBF). Sepsi a trecut de CSU Alba Iulia (locul trei în LNBF), cu scorul de 65-45. Luni, de la ora 19,00, va avea loc evenimentul baschetbalistic feminin All Star Game - 2016, între echipa Nordului şi cea a Sudului (cu trei gălăţence în componenţă, Romina Filip, Hanna Demeter şi Cassie Rochel).

Băieţii, un ultim sfert dezastruos

Echipa masculină Phoenix a pierdut, sâmbătă seară, scor 73-87 (13-14, 18-18, 24-26, 18-29), în meciul disputat în deplasare cu ”U” Cluj, contând pentru etapa a 20-a din Liga Naţională. Cu trei sferturi în care gălăţenii au ţinut aproape, cu diferenţe de 3, 6 sau 8 puncte, intrarea în ultimul sfert s-a făcut la scorul de 55-58. Clujenii au controlat însă total ultimul sfert, pe care l-au încheiat cu un ecart de 11 puncte.

Antrenorul Florin Nini spune că e nevoie de concentrare pe tot parcursul jocului. „Reuşim să jucăm bine, am făcut-o constant în ultimele jocuri. Suntem o echipă care ne ştim nivelul, ştim că putem mai mult, dar important e să o şi demonstrăm. La fel ca la Oradea, au fost 2-3 decizii ale jucătorilor total neinspirate, este dorinţă mare, dar trebuie să învăţăm că finalurile se câştigă într-un mod organizat”, a spus Nini.

Realizatorii echipei gălăţene au fost: Bojovic 18 puncte, 1 recuperare şi 2 pase decisive, Rohde (17-5-2), Petică (9-2-2), Pesic (9-1-2), Borşa (6-8-1), Threatt (5-0-2), Tresac (5-2-1) şi Lemyk (4-3-1).

Phoenix a ajuns la a treia înfrângere consecutivă, dar se menţine pe locul nouă, cu 27 de puncte, la doar un punct distanţă de ocupanta locului opt, Dinamo (cu un meci mai puţin disputat).

Ultimele meciuri ale Phoenix din sezonul regulat se vor juca pe teren propriu, miercuri, cu BC Mureş Tg. Mureş - liderul LNBM, respectiv, sâmbătă, cu SCMU Craiova (locul şase), ambele de la ora 19,00.

Citit 1858 ori Ultima modificare Duminică, 07 Februarie 2016 18:01