Metalosport arată încurajator pentru retur. VICTORIE în meciul amical cu Farul

(8 voturi)

Un reuşit joc de verificare a avut loc, ieri, între echipa gălăţeană Metalosport (Liga a III-a) şi Farul Constanţa (Liga a II-a), pe terenul sintetic „Dunărea II”. Deşi meci amical, a fost un joc de angajament şi cu faze interesante. Echipa de pe Litoral a condus cu 1-0 la pauză, prin reuşita lui Pătulea (min. 37). În repriza secundă, Metalosport a evoluat foarte bine, iar realizările concrete ale echipei antrenate de Viorel Tănase şi Tudorel Pelin n-au întârziat. În min. 70, Gohoreanu (foto) a restabilit egalitatea, iar în min. 90 s-a făcut 2-1, Cârjă transformând o lovitură de la 11 metri, acordată de arbitrul Florin Macovei, la un fault asupra lui Mihu. Gălăţenii au avut şi alte ocazii, prin Adăscăliţei, Adamache şi noua achiziţie, de la Farul, George Butoi, atacant trecut şi prin curtea Oţelului.

Metalosport a început jocul în următoarea componenţă: Vasiliu - Blănaru, Cârjă, Gâţă, Silviu Ilie - Munchiu, Adăscăliţei - Cană, Istrate, Zaharia - Ionuţ Constantinescu. Au mai fost folosiţi: Vlasie, Stancu, Voicu, Tudose, Mihu, Iancu, Lungu, Gohoreanu şi Butoi.

Sâmbătă, Metalosport va juca cu CF Brăila un alt meci amical, de la ora 11,00, tot pe terenul „Dunărea II”.

Cealalată echipă gălăţeană din Liga a III-a, Sporting Lieşti, şi-a împărţit, tot ieri, lotul în două echipe şi a jucat astfel două partide de verificare, la Rm. Sărat şi Galaţi.

Dimineaţă, lieştenii au întâlnit, în deplasare, Olimpia Rm. Sărat, o echipă colegă de eşalon trei. Oaspeţii s-au descurcat bine, au condus cu 1-0, prin golul marcat de Bogoş, printr-un şut imparabil, la vinclu. Pe parcursul meciului, elevii lui Ionuţ Niculcea şi-au mai construit câteva oportunităţi, prin Adamache, Petică şi Iancu (două), rămase nefructificate. Echipa din Râmnic a fost ajutată şi de un arbitru localnic, care i-a acordat un penalti la un fault inexistent, iar la fluierul final tabela arăta 2-1 pentru gazde.

„Unsprezecele” aliniat de lieşteni: Comănescu - Filimon, A. Ilie, Sandu, Serea - Balaban, Bogoş, Lovin, Iancu - Adamache, Petică. Au mai intrat: Vicol, Cireaşă, Manea şi Călin.

Apoi, Sporting a organizat un „amical” la Galaţi, pe terenul sintetic din Complexul „Dunărea”. Aici a avut-o ca parteneră de joc pe campioana en-titre din Liga a IV-a, Avântul Valea Mărului. „Am avut un meci foarte util, în care am folosit jucători care au evoluat mai puţin şi doar trei care au jucat şi cu Olimpia Rm. Sărat”, ne-a spus tehnicianul Ionuţ Niculcea. Avântul a deschis scorul prin Nastea, iar după pauză lieştenii au reuşit să întoarcă rezultatul, câştigând cu scorul de 2-1. Pentru echipa învingătoare au punctat Bălan şi Eduard Dumitru. Formaţia învingătoare a evoluat în formula: Anghel - Iordache, Neagu, Munteanu, Dima - Ed. Dumitru, Crihană, Bălan, Mohorâţă - Borşan, Adamache. Au mai jucat: Manea, Lovin, Dănăilă, Oancea şi Canschi.

Următorul partener va fi formaţia brăileană CS Chiscani, într-un meci programat săptămâna viitoare.

Citit 2599 ori Ultima modificare Miercuri, 10 Februarie 2016 17:49