EURO 2016 / Extaz şi agonie pentru turci, totul într-un singur minut

Miercuri s-au disputat ultimele meciuri din faza grupelor Campionatului European de fotbal - EURO 2016, la finalul cărora au fost stabilite ultimele selecționate calificate în optimile de finală ale competiției.

Cea mai dureroasă eliminare a fost cea a Turciei, care a fost la doar câteva minute de calificarea de pe locul 3. În minutul 84 al ultimelor două meciuri din grupe (grupa F). disputate miercuri seara, când Nainggolan a marcat golul victoriei Belgiei cu Suedia, scor 1-0, turcii urcau pe loc calificant în ierarhia clasatelor pe locul 3. Bucuria acestora a fost extrem de scurtă: un minut mai târziu, Irlanda înscria golul victoriei cu 1-0 în faţa Italiei, urca între cele mai bune patru echipe de pe locul trei, iar Turcia era eliminată.