EURO 2016/ Franța și Germania, calificări lejere în ”sferturi”. Belgia a reușit scorul ”optimilor”, 4-0, cu Ungaria

UPDATE: Echipa naţională a Belgiei a învins, duminică seară, scor 4-0, reprezentativa Ungariei, în a şasea optime de finală la Euro 2016, disputată pe stadionul din Toulouse, iar naţionala antrenată de Marc Wilmots va juca în sferturile de finală împotriva reprezentativei Ţării Galilor.

Alderweireld a deschis scorul în minutul 10. În următoarea oră, ambele echipe au avut ocazii de egalare, respectiv de mărire a diferenței, dar în min. 78, Batshuayi, abia intrat pe teren, înscrie pentru 2-0, ca apoi în alte două minute scorul să devină 3-o, prin reușita lui Hazard. Meciul s-a încheiat cu golul marcat, în prelungiri, de către Carrasco.

UNGARIA: Király - Lang, Juhász, Guzmics, Kádár - Gera (Elek 46) - Lovrencsics, Pinter (Nikolics 75), Nagy, Dzsudzsák - Szalai. Antrenor: Bernd Storck.

BELGIA: Courtois - Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Witsel, Nainggolan - De Bruyne, Mertens (Carrasco 70), Hazard (Fellaini 81) - Lukaku (Batshuayi 76). Antrenor: Marc Wilmots.

Echipa naţională a Franţei, gazda turneului final al Campionatului European, a învins, duminică, scor 2-1, reprezentativa Irlandei, în a patra optime de finală la Euro 2016, disputată pe stadionul din Lyon, iar naţionala antrenată de Didier Deschamps va juca în sferturile de finală împotriva învingătoarei dintre Anglia şi Islanda, meci care se va disputa luni, de la ora 22,00.

Scorul a fost deschis de irlandezi în minutul 2, prin penaltiul realizat de Brady. La reluare, în doar trei minute, francezul Griezman a reușit ”dubla”, ca apoi faultarea acestuia să aducă eliminarea lui Duffy (min 66), fapt ce a îngreunat misiunea irlandezilor.

Franţa a evoluat în formula: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba, Kante (Coman 46), Matuidi - Griezmann, Giroud (Gignac 73), Payet. Antrenor: Didier Deschamps.

Irlanda: Randolph - Coleman, Keogh, Duffy, Ward - Brady, McCarthy (Hoolahan 72), Hendrick, McClean (O'Shea 69) - Long, Murphy (Walters 65). Antrenor: Martin O'Neill. În a doua optime a zilei, naţionala Germaniei a învins, duminică, scor 3-0, reprezentativa Slovaciei, disputată pe stadionul din Lille, iar naţionala antrenată de Joachim Low va juca în sferturile de finală împotriva învingătoarei dintre Italia şi Spania, meci care se va disputa luni, de la ora 19,00.

Scorul a fost deschis de Boateng, în min 8, iar Gomez a mărit avantajul la 2-0, cu două minute înainte de pauză. Cel de-al treilea gol a fost marcat de Draxler (min 63). Naţionala lui Joachim Low a ratat şi un penalti, prin Mesut Ozil, în minutul 14. De asemenea, Germania este singura echipă fără gol primit la acest turneu final.

Germania: Neuer -Kimmich, Boateng (Howedes 72), Hummels, Hector - Kroos, Khedira (Schweinsteiger 76) - Muller, Ozil, Draxler (Podolski 72) - M. Gomez. Antrenor: Joachim Low.

Slovacia: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Gyomber (Salata 84') - Kuca, Hrosovsky, Skriniar, Hamsik, Weiss (Gregus 46) - Duris (Sestak 63). Antrenor: Jan Kozak.

Citit 2311 ori Ultima modificare Luni, 27 Iunie 2016 06:27