EURO 2016/ Portugalia s-a calificat în semifinale după penaltiuri

Echipa națională a Portugaliei a câștigat, joi, meciul cu reprezentativa Poloniei, scor 1-1, (5-3 după loviturile de departajare) în primul sfert de finală de la Euro 2016. În urma acestui rezultat, portughezii s-au calificat în semifinale.

Jakub Blaszczykowski a ratat pentru Polonia, în timp Quaresma a transformat penaltiul decisiv pentru Portugalia.

Lewandowski a deschis scorul, în minutul 2, cu un şut puternic din careul de 16 metri, după o centrare din stânga a lui Grosicki, ca apoi în minutul 33 să vină replica portughezilor prin Renato Sanchez.

Polonia a evoluat în formula: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 98) , Grosicki (Kaputska 82) - Milik, Lewandowski. Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Eliseu - W. Carvalho (Danilo 96) - J. Mario (Quaresma 81), R. Sanches, A. Silva (Moutinho 74) - Nani, Cr. Ronaldo.

În semifinale, Portugalia va întâlni învingătoarea dintre Țara Galilor și Belgia, partidă care se va disputa vineri, de la ora 22.00 și va fi transmisă de Dolce Sport și Pro TV.

Citit 1053 ori Ultima modificare Vineri, 01 Iulie 2016 01:06