JOCURILE OLIMPICE/Handbalistele au fost la un gol de calificarea în sferturile de finală

UPDATE: Angola a pierdut cu Spania, scor 22-26, astfel că tricolorele au terminat doar pe locul 5 în Grupa A. Cele patru sferturi de finală sunt: Brazilia - Olanda, Norvegia - Suedia, Franţa - Spania şi Rusia - Angola.

Echipa națională a României a pierdut cu 28-27 (14-13), partida cu Norvegia, ultimul meci din Grupa A. Cu o primă repriză extrem de echilibrată, în care cele două echipe au evoluat cap la cap, până în minutul 19, când româncele au preluat conducere, scor 10-9. Pe fondul unei eliminări, antrenorul Tomas Ryde a decis ca locul portarului să fie luat de un jucător de câmp, situație care a permis norvegiencelor să marcheze trei goluri consecutive, din care unul din poartă în poartă. La reluare, echipa României a egalat la 14, dar nu au reușit să mențină egalitatea, atât de necesară pentru calificarea în sferturile de finală. Nordicele s-au desprins la trei goluri, 18-15, respectiv patru goluri, 21-17. La intrarea în ultimele zece minute se menținea diferența de patru goluri, scor 26-22, respectiv 28-24 (min 55). Aflată sub presiunea mizei, România a reușit să înscrie încă trei goluri, neprimind niciunul grație portarului Paula Ungureanu, dar nu au fost suficiente pentru a-și menține șansa calificării.

Au marcat: Neagu - 11 goluri, Geiger - 4, Chintoan - 3, Chiper - 3, Buceschi - 2, Manea - 2, Hotea - 1, Ardean -1.

Celelalte rezultate ale României în grupa A au fost: 19-23 cu Angola, 13-26 cu Brazilia, 25-21 cu Muntenegru și 24-21 cu Spania.

Aflată pe locul cinci în clasament, la egalitate de puncte (4) cu echipele Spaniei și Angolei, România mai are o șansă mică să se califice în sferturile de finală, dacă Angola va învinge Spania în meciul ce se va disputa în această noapte, de la ora 1,50.

Iată programul de luni al sportivilor români:

Atletism - Triplusalt, calificări, ora 15,30 (ora României) Marian Oprea

Gimnastică artistică - Turneul masculin, Sărituri, finala, ora 20,54 Marian Drăgulescu