Înfrângere usturătoare pentru baschetbalistele de la Phoenix

Fetele de la Phoenix au încheiat turul Ligii Naționale cu o înfrângere drastică, scor 59-108, în fața formației Sepsi Sf. Gheorghe, campioana en-titre.

Campionatul intern a fost reluat după o pauză de trei săptămâni, cauzat de meciurile României din preliminariile EuroBasket 2017, iar această pauză a pus amprentă pe ritmul de joc și concentrarea echipei antrenate Eugenio Rodrigues.

Cu un început de meci echilibrat, cu patru egalități, în care au și condus cu 1-2 puncte, gălățencele s-au ”scurs” cu fiecare minut de joc, acumulând încă de la prima pauză un devans de 10 puncte, ca la jumătatea partidei să fie la o diferență de 30 de puncte. Pentru Phoenix aceasta este cea mai drastică înfrângere, de altfel, aceasta fiind partida cu cea mai mare diferență de scor din tur, după meciul dintre Sepsi și Sirius Tg. Mureș (101-64).

Gălățencele au ratat foarte mult, transformând doar 31 la sută din aruncări (23 din 72), cu un procentaj foarte slab la aruncările de trei puncte, cu doar 2 reușite din 26. Gazdele au avut un procent foarte bun la aruncări, 58 la sută (43 din 74), cu 12 coșuri de trei puncte din 24 încercate.

Cea mai bună  jucătoare a echipei gălățene a fost Shanice Steenholdt, cu 18 puncte și 6 recuperări. Celelalte realizatoare ale Phoenix au fost: Erica Covile, cu 14 puncte. 6 recuperări, 8 pase decisive, Romina Filip (12+4+5), Katie Rutan (7+4+1), Kerah Nelson (4+1+2), Jeanette Jackson (4 p, 1 r), Alexandra Dumitrache (1r, 2 pase decisive) și Bianca Fota (o recuperare).

Următorul meci al echipei Phoenix, primul din retur, se va desfășura la Galați, cu ICIM Arad, sâmbătă, 3 decembrie.

Citit 984 ori Ultima modificare Luni, 28 Noiembrie 2016 00:22