ARCADA se întoarce cu maximum de puncte din derbiul cu Steaua

Voleibaliștii de la Arcada au urcat pe locul secund în clasamentul Diviziei A1, după ce au câștigat, scor 3-1, în fața formației Steaua, în meciul disputat miercuri seara în deplasare. Partida, contând pentru etapa a patra din faza secundă a campionatului (locurile 1-6), a fost foarte echilibrată.

Primul set a fost adjudecat de gălățeni, scor 25-20, ca apoi actul secund să fie câștigat, la limită, de către Steaua, scor 25-23.

În setul al treilea, Arcada a fost condusă, chiar și la patru puncte (8-4), dar a revenit, a egalat la 16, s-a trecut pe la 21-21, suspansul prelungindu-se până la 25-25, iar echipa gălăţeană s-a impus cu 27-25. Şi ultimul set a fost echilibrat, chiar dacă Arcada a reușit să se desprindă la 18-14 și 20-17, închizând partida cu 25-23. După acest rezultat, Arcada, cu 60 de puncte, a urcat se află pe locul secund, iar în etapa următoare, sâmbătă, 1 aprilie, va juca pe teren propriu cu liderul campionatului, VM Zalău (64 puncte). Zalăul s-a impus, scor 3-1 pe teren propriu, în fața SCM U Craiova, tot miercuri seară.

Altfel, echipa feminină CS Universitatea a pierdut, scor 2-3, în fața formației SCM U Craiova, într-un meci disputat în deplasare.

Citit 1227 ori Ultima modificare Joi, 30 Martie 2017 00:18