Raportează comentariu

Stim cu totii ca nu sunt locuri de parcare , dar de ce nu ne plimbam putin ca sa cautam unul ? Vrem sa lasam masina chiar sub geam sau exact unde avem treaba? Nu e chiar asa , mai putem merge si o suta sau doua de metri de la masina si pana in casa , birou sau magazin ca nu se intampla nimic .
Oamenii au devenit comozi , nesimtiti, nepasatori. Politia nu face nimic .
Astazi dimineata (08.03.2019) , in jurul orei 7:10, in zona Pietei Producatorilor (Piata Rusilor) de pe Calea Prutului, toata banda unu pe sensul de mers spre vama , era ocupata de masini . Acolo exista indicatoare care interzic oprirea dar nimeni nu respecta regulile . Un echipaj de politie trecea prin fata pietei ,spre oras, exact la aceasta ora dar nu au luat nici o masura . Lucrul acesta tine deja de multi ani . Banda unu fiind ocupata , nu ai pe unde sa treci cu masina decat prin gropi sau pe liniile de tramvai uzate , unde unii si-au taiat anvelopele. Statiile mijloacelor de transport in comun sunt blocate de masini parcate aiurea. Ma intalnesc saptamanal in trafic, prin zona, cu cate o masina de politie , dar nu i-am vazut niciodata sa opreasca si sa aplice amenzi . Probabil nu trebuie sa faca asta ,poate are fiecare partea lui. Nu stiu cum sta treaba , dar nu e frumos si nici civilizat . Si asa e mizerie si asa sunt gropi si drumuri proaste , macar sa fim ordonati si binecrescuti si sa respectam legile .
Poate se vor lua totusi masuri . Sa speram ca se vor trezi cei din politie si primarie.