Raportează comentariu

@pai da,
In Anglia impozitul pe salar este progresiv, plata este saptamanala iar pe zi, la un salar minim de economie, poti sa ajungi sa castigi cam 50lire. Scazi impozitul de 12% si ramai in mana cu aproape 40lire. Din cele 5 zile lucratoare (la ei trebuie sa muncesti si a sasea zi ca sa o duci bine - si la noi patroni te pun sa muncesti 6 zile, unii chiar 7 i nu te platesc la ora, o alta smecherie made romania). Gandeste-e ca 6x40 inseamna sa ramai net cu vreo 240lire (cel putin). Din practica iti spun ca ramai si cu 300lire (net) dar trebuie sa muncesti 10 ore pe zi, 6 zile pe saptamana. Depinde si de natura jobului, una e sa hamalesti intr-un depozit, alta e sa culegi capsuni etc.
Ma raportez in continuoare la o saptamana. Daca imparti garsoniera cu cineva, o zi de munca inseamna chiria saptamanala, iar cu cealalta zi de munca poti sa te duci la supermarket si sa te aprovizionezi pentru toata saptamana, strictul necesar. Daca esti mai hapsan, sa zic ca mai cheltui 20 de lire in plus, dar din cele 6 zile de munca, bani de pe 3 zile iti raman tie, sa-ti mai cumperi o toala sau sa pui ceva pentru vremuri grele. Poti sa faci asta in Romania ??? cu 1000lei ?? Sa fim seriosi. La noi un muncitor necalificat e incadrat cu salariu minim, aproape la fel ca un cadru didactic de scoala gimnaziala, la fel de ca o femeie de servici de la electrica, la fel ca un electrician intretinere si exploatare de la stat etc. Diferenta aproape ca nu exista, este nesemnificativa, salarial vorbind, si acum ii cred si eu pe tineri facebook de ce in scoala nu isi mai bat capul sa invete ceva.
Asa comparativ, poate nu stiti, in Anglia, un muncitor calificat ia cam dublu salariului minim pe economie, cu cativa experienta. La noi nu e asa, de vreo 8 ani tot batem pasul pe loc la salarii.
Eu cred ca daca la noi s-ar introduce notiunea de salar orar, cei care iau acum in mana 900lei, ar putea lua dublu, pentru ca sunt afaceri in Romania care merg bine iar patroni incaseaza pe luna 10000Euro la patru angajati cu adaosuri de peste 50%. Chiar daca pe patron un salariat il costa dublu fata cat ii da in mana, el ar putea da in mana lejer un 1500lei daca nu mai mult (depinde de domeniu). Daca ar fi salariu orar, lucrurile s-ar misca altfel, nu ai munci si sambata si duminica pe 900lei.
Asa ca, hai sa nu ne imbatam cu apa rece.