Raportează comentariu

@rocky: deci, fara sa muncesti sambetele: ai 22zile lucratoare*40lire -> 880 lire adica cu acesti bani debia iti duci traiul. Ca sa compensezi un pic, mai bagi sa zicem 4zile*40 lire -> 160 lire. Deci in total 1040lire pe luna.
De aici incepe distractia: cam 70 lire/saptamana te costa mancarea si necesitatile gen sapun, etc-> 70*4 -> 280. Donc, iti mai raman 760lire. Daca vrei sa iti inchiriezi ceva unde sa stai singur trebuie sa dai... 600lire+plata facturilor! Bun, asta fiind spusa, vei sta cu mai multe persoane intr-o casa/duplex.... cam 400-450 lire cu tot cu utilitati. Deci vei ramane exact cu 310 lire. Sa zicem ca folosesti metroul ca sa ajungi la serviciu: inca 100 lire pe luna, dar sa zicem ca preferi autobuzul:50 lire (un bilet este 1.5lire) -> Vei ramane cu aproximativ 260-210 lire.
De aici in colo, va voi lasa sa faceti calculele avand in vedere ca 1 bucata bere este cam 3 lire, un film este 15 lire, tigarile de la araboi sunt 3.5 lire pachetul iar alea "bune" sunt 7lire... Vedeti ca nu am mentionat ce beneficii aveti la asigurarea medicala, nu mentionez ca daca veniti de 2 ori pe an in Romania, sar putea sa nu mai ramaneti cu nimic din agoniseala... Inainte de a pleca la incercat "norocul", informativa bine, ca nu peste tot sunt numai caini cu colaci in coada. Apropo, sa luati in calcul durata petrecuta in mijloacele de transport, sa nu fiti surprinsi ca faceti 2 ore pana la munca.
Ce-i drept, dupa ceva timp (mai exact 3luni) puteti sa beneficiati de diferite scheme de asistenta sociala. Unii ajung sa castige astfel mult mai bine.. dar asta este o alta poveste!