Raportează comentariu

Mda, or fi inventat grecii democratia, insa nu au inventat legile fizicii, mecanicii samd, dar mai ales nu au inventat legile economiei.
Sa vorbim pe scurt despre legile economiei.
Mai concis, daca dvs aveti 100 euro in buzunar inseamna ca veti cheltui exact aceasta 100 de euro.
Ok, si daca nu ne ajung cele 100 de euro luam imprumuturi, sa zicem de 324 de euro.
Buun. Ati luat imprumutul, l-ati tocat cum l-ati tocat si uite ca vine rataaaaaa.
Pai ce facem? In continuare cheltuim luna de de luna cele 100 de euro care nu stim ca nu ne ajung, rata nu o mai platim ca nu avem de unde si culmea facem "panarama" ca nu suntem de acord sa strangem cureaua ca sa ne incadram cu cheltuielile in aceasta 100 de euro din care trebuie sa platim si rataaaa pentru cei 324 euro luati cu imprumut.
Se pare ca democratia inventata are niste hibe mari.
Promoveaza coruptia - sunt atatea state democratice unde tot timpul sunt scandaluri mari de coruptie.
Promoveaza populismul - daca se promite marea cu sarea poti fi ales sau reales
Promoveaza clasa politica iresponsabila - clasa politica care nu-si indeplineste si deci nu raspunde penal pentru promisiunile electorale astfel ca nu sunt trasi la raspundere pentru prostiile debitate si pentru incapacitatea de a pune in practica promisiunile facute.
Uitati-va la greci!!!
Au tras la raspundere persoanele vinovate?
Ba mai mult pe cine i-au ales ca sa le reprezinte interesele.
Ok. poate ca nici creditorii externi nu au fost intelegatori dar totusi 1+1=2 indiferent daca socotim in greceste, engleza, germana, franceza sau rusa.
Oricum conditiile cerute de creditori reflecta intotdeauna "grija" acestora de a-si primi inapoi imprumutul acordat plus dobanda aferenta.
Ce au facut grecii? Au facut bairam, mult bairam.
Asadar daca tu nu faci nimic ca sa te incadrezi in limita veniturilor obtinute din care sa-ti faci si cheltuielile dar sa-ti platesti si ratele, atunci cine crezi ca te mai imprumuta?