Raportează comentariu

Hmmm... e bine, e rău, vom vedea. Pe de-o parte mă bucur că statul a preluat minimul pachetului majoritar (51%), probabil în premieră după "revoluție", dar pe de altă parte, mă întristez nespus de mult când îmi amintesc ce industrie a avut această țară în urmă cu 30 ani. Trecând peste acele câteva romane pe care le-aș putea scrie pe acest site legat de economia antedecembristă, nu pot să nu menționez un lucru extrem de important și totodată care te enervează într-atât de mult, încât simți cum fiecare vas de sânge de la creier face eforturi supraomenești, supranaturale să nu explodeze: Așa cum ÎNCĂ nu s-a făcut dreptate/lumină în legătură cu cei care au murit nevinovați și în chinuri groaznice în lagărele comuniste, la fel se poate spune și despre industria românească... 30 ANI... o industrie de invidiat creată de niște... comuniști, printre care se numără ARO, uzina Turda, faimoase combinate chimice și metalurgice etc. toate fiind puse pe butuci. Nu pot să cred că nu s-au găsit vinovații măcar la vandalizarea elitei industriei românești și că nimeni din popor nu a făcut vreo plângere la instituțiile abilitate. Și chiar dacă ar fi făcut, ce, avem justiție, justiție cu adevărat???! Un dement din Teleorman a fost condamnat, dar nu definitiv (uau, ce surpriză... NEplăcută), n-a primit nici măcar 3 ani (din nou, uau, ce surpriză... NEplăcută), iar eu trebuie să mai aștept câteva luni până la sentința finală... Când mă gândeam și eu că scapă PSD-ul de parazitul acesta, că poate vor cădea toți dobitocii de ex-PD-L-iști din vârf și că partidul se va relansa și își va spăla imaginea, surpriză, nope, trebuie să mai aștept câteva luni. Dacă asta se numește cu adevărat justiție, atunci eu sunt votant de extremă dreapta și, totodată, fiul primului om pe Lună... Dar, revenind la industrie. Poate că nu au fost de vină privatizările și nici cei care au preluat mândria economiei naționale... Cine știe... poată că rușii care au preluat aproape toate combinatele metalurgice chiar au făcut eforturi să obțină profit, investind atât dragoste pentru ce au cumpărat, cât și bani pentru retehnologizare. S-au chinuit atât de mult... exact ca un om mort de oboseală care "se chinuie" să adoarmă. Vai, mi se rupe sufletul... De fapt, așa cum spunea o idioată din dreapta mea, fabricile "s-au închis pentru că consumau prea mult". XDDDD Off, off, acel moment când remarci ce radiații de imbecilism monumental degajă, emană persoana/persoanele de lângă tine... Nu mai spun nimic, ci rezum tot la atât, că m-am enervat destul - BĂTAIE DE JOC DE PROPORȚII COSMICE unde fiecare a scăpat, scapă și va scăpa (mereu) basma curată!