Raportează comentariu

La noi este totul vraiste! Reprezentantii structurilor de control se deplaseaza la service-urile verificate cu auto personal. Dupa ce identifica nereguli, avertizeaza ca va fi nevoit sa amendeze, dar intrucat are si el o ”mica” problema la autoturism, poate trece cu vederea ”prima data”. Iar controlul nu este bifat, si urmatoarea verificare va fi iar ”prima data”. Pe de alta parte, pe langa mecanici seriosi, mesteri/maistri in mecanica auto sau electricieni, mai sunt si o mare parte de ”panarame”, care dupa ce au invatat la meseriasi cate ceva, deschid ateliere in zone obscure, unele fara autorizatie, altele pe ”cumetrii”, fac treaba de mantuiala, cu piese de la dezmembrari, uneori te mai si fura, sau daca mergi cu piese noi, profita de neatentia ta si monteaza tot din dezmembrari (bine curatate). Alte societati cu ”staif”, renume si reclama la greu, desi au meseriasi angajati, pun la treaba incepatori sau necalificati, si nu verifica la final lucrarea. In 30 de ani de conducere auto, am relationat cu toate tipurile de mecanici si ”meseriasi” (uneori de nevoie). Astfel, am avut ocazia sa plec si cu coliere nestranse, su cu suruburi lipsa la capace sau protectii, inclusiv cu prezoanele rotilor, nefixate! Pe acest fond am fost nevoit sa fiu roman si cer ”ciubucul” inapoi, batand obrazul meseriasilor, care si astazi pleaca privirea cand ne intalnim. Iar aceste comportamente sun posibile deoarece Protectia Consumatorului, este o denumire, nu este o institutie in interesul cetateanului, iar de avocatul poporului nu mai vorbim, astia au alte viziuni despre munca si competente/atributiuni. De cei de la asigurari ”numai de bine”, ei ca si popii, au buzunare numai de luat si permanent pe crestere. Daca s-ar verifica pe bune profiturile nedeclarate, s-ar explica de ce se inmultesc asiguratorii precum ciupercile, la fel ca amaneturile, superbeturile si alte segmente de nemunca si bani furati etc!