Raportează comentariu

Sunt mai mult de 20 de ani de cand se tot rezolva problema cainilor strazii. In timpul asta imi imaginez ca s-au cheltuit foarte multi bani, cheltuit sau blatiti...ca daca cainii sunt tot in strada inseamna ca nu s-a ocupat nimeni de ei.
Eu nu am nici o idee despre cum sunt manageriate aceste public shelters, dar normal ar fi ca toate cheltuielile sau macar o mare parte sa fie sustinute de primarie, gresesc ? Unde sunt fondurile acestea? Cine le manageriaza? Pe Facebook s-a inceput o mare campanie de strangere de fonduri pentru Padocul Galati, si vad ca incet, incet lucrurile se misca, lumea incepe sa doneze. Insa...unde se duc banii donati? Cine ii strange si sub ce forma ii foloseste? Padocul asta functioneaza ca o firma? Am multe intrebari si nici un raspuns. Daca a fost infiintat acest padoc banuiesc ca sunt si fonduri alocate, daca padocul se va intretine din banii din donatii, cine ia banii alocati de la primarie si cum ii foloseste?
Asta e problema principala, din cauza asta sunt cainii inca pe strada. Eu ii inteleg pe cei care nu vor caini pe strada, dar sa-i iei si sa-i duci intr-un loc unde sa se manance intre ei, sau sa fie omorati cu lopata asta nu mai inteleg. Scandalul asta era si acum mai multi ani in Galati, cand eu si un cameraman de la televiziunea locala am incercat sa intram in padoc sa filmam si sa publicizam, sa incercam sa gasim familii pentru acesti caini. Nu ni s-a permis intrarea in padoc, a fost scandal mare la poarta dar degeaba. Inteleg ca cei responsabili nu vor sa le dea cainilor sansa de a trai, de a fi adoptati. Ei vor cu orice pret sa-i omoare ca-n evul mediu si sa ramana cu banii.