Raportează comentariu

Strada Al. I. Cuza cand va fi modernizata ca sa scapam si noi de acei stalpi din lemn putred? Vrem trotuarele modernizate, cimentuite, ambele, si de pe o parte a strazii si de pe cealta parte a strazii, nu doar in dreptul noului sediu de primarie.

Si vorbim de monumente? Pai cand ne va spune oare primaria ce s-a intamplat cu falnicul soim ce strajuia in varful Monumentului Soldatului Necunoscut, de pe strada Garii? Acel monument are niste replici prin tara, cand va fi restaurat si recompletat cu acel soim, vultur, acvila? Si sa vorbim oare si de strazi? Pai voi ati vazut strazile de langa Gara? Sunt deplorabile. Primaria cand va moderniza strada Banului si strada Vulcan, doua strazi de langa o poarta de intrare in oras.

Oare sa mai vorbim si de suprafata neglijata, neingrijita, dezordonata de spatiu verde din fata garii, suprafata verde de langa locomotiva cu aburi. Nu stiu a cui este cladirea aceea renovata de langa gara, dar bravo celui care a renovat-o, restaurat-o fiindca acum arata impecabil, merita admirata, mai ales ca este si langa Gara, pe unde intra "strainii" in orasul nostru. Toata suprafata de verdeata, gazon din jurul locomotivei cu aburi nu poate fi transformata intr-un parc, alei dalate, banci si imprejmuit cu gard viu? In plus Monumentul Soldatului Necunoscut trebuie restaurat si recompletat cu acvila din varful monumentului. O sa asteptam sa se faca ceva in sensul acesta la pana la Sfantu' Asteapta.


Monumentul "Aparatorii orasului Galati" a fost o nuanta de succes a Galatiului, faptul ca au avut inteligenta de a-l reconstrui. Acum sa urmeze restaurarea de cladiri de patrimoniu si restaurarea altor monumente din Galati. Orasul Galati trebuie sa-si recapete stralucirea de odinioara.