Raportează comentariu

Stiu ca pare aberant, dar problema asta cu parcarile trebuie rezolvata urgent de catre Consiliul Local, in maniera in care, orasul acesta, cu blocuri, parcuri, bulevarde, unitati socio-administratve si toate spatiile de interes comunitar, mai putin parcarile de acum cincizeci de ani, nu mai corespunde actualei situatii, intrucat calculul din proiectele orasului de atunci, erau pentru masinile acelui timp;

Pentru cei care cred ca spatiile comunitare ale orasului sunt supraelastice, dorind cu orice pret locuri de parcare, or sunt rupti de realitate, ori trebuie reeducati, intrucat aici se afla intrun oras, nu la Gheorloaia, unde si-a lasat caruta si magarul, inlocuind cu rabla la oras, garaind a ghin si rachiu in cutia de chibrit din blocuri comuniste unde arunca gunoaiele pe fereastra!

In consecinta, hai sa gandim:

parcari supraetajate, subterane, se pot face in anumite locuri din oras; stilul de organizare si de executie a acestor constructii mamut, dupa felul cu s-a inceput parcarea din Mazepa, putem spune ca este imposibil.

Pe zi ce trece creste numarul de masini in oras, cererea unui loc pentru rable este din ce in ce mai mare; locuri pentru constructii de parcari la suprafata nu sunt decat daca renuntam la parcuri, locuri de joaca pentru copii, locurile de agrement, spatiile verzi dintre blocuri; practic vom fi sufocati de betoane si asfalt, iar smogul se va aseza peste Galati asemanator unor orasele chinezesti, umbland cu masca pe figura!

De aceea trebuie gandit de catre cei din administratie, cum rezolvam cu parcarile; in orasul Galati, acum, nu se vor construi mult visatele parcari subterane si etajate, decat la sf. asteapta;

Atunci facem parcari la intrarile in oras, cu copertine, paza; terenuri sunt destule, avand deja exemplul Bucurestiului, cu parcari la periferie, iar accesul in oras cu metroul, autobuze, tramvaie, taxi!

Daca vine Gheorghi si Leana de la marlanoaia cu traiste, bidoane cu ghin si rachiu, zburatoare, si porcul de Craciun, lasa rabla in parcare la intrare in oras, dupa ce plateste o taxa, urca in autobuz, tramvai sau taxi, (la cuconet ma pretentios) si ajunge la cutia de chibrit!

Si asa nu o sa mai sara marlanul la bataie pentru parcare, aerul o sa fie respirabil in oras, iar cand o sa fie prins ca arunca gunoaiele pe geam, munca in folosul comunitatii!

Ca de aceea avem Politie Locala!