Raportează comentariu

este in afara subiectului dar sint oripilat de gardurile de sirma ce inconjoara spatiile verzi in cartiere. in lumea civilizata oamenii au acces si pe iarba parcurilor. bineinteles ca si ei sint educati sau fortati de amenzi sa nu lase mizerie. pe noi cine nu reuseste sa ne civilizeze? dar se vrea?mai nou in cartiere e santier mare cu montat garduri din fier, sirma. vezi tiglina 2 acum, zona peste drum de apaterm....ce rol au aceste garduri ce imprejmuiesc zonele verzi din cartiere? cei cu catei au vorbit sa la lase loc in gard si si-au facut porti. acum copiii se uita de dupa gard la spatiile verzi unde cateii alearga fara lese in zonele intarcuite si isi fac nevoile. de fapt eu nu inteleg de ce trebuie sa intarcuim cu sirma.... e un ghetto, un spatiu ce protejeaza ce, pe cine, de ce? toata lumea vrea o comuniune cu natura, spatiu verde, copaci si noi o ascundem dupa sirma si tevi batute de angajati ai primariei. gardurile vii sint mult mai estetice si prietenoase cu noi. sint sigur ca si administratorii de asociatii au fost partasi cu primaria la intarcuirea ca la puscarie a spatiilor verzi ce sint in custodia alesilor dar care ne sint de nevoie noua. avem nevoie de aer liber, verdeata, copaci, si nu de garduri din sirma.... mie sila de orasul asta unde betonul, asfaltul, bordura, gardul si teava fac legea. mie sila de orasul unde in loc de garduri vii, flori, copaci, plante se ridica garduri de sirma, tevi batute cu barosul, sudura din generatoare poluante si zgomotoase.......eu simpt ca e un atentat la libertatea noastra de doritori de tot ce inseamna natura si frumosul ei alaturi de noi.....cred ca e o afacere dar le spun celor ce le pun la cale ca sufletul nostru si dorinta de civilizatie si normalitate nu ni le vor putea ingradii niciodata. rog V.L sa urmareasca daca aceste plantari de garduri din sirma sint legale si au toate conditiile dupa lege ca sa ne ingradeasca spatiul verde pe care am plantat copaci, flori. am platit si platim bani grei la impozite dar nu pentru garduri de sirma, poate pentru repararea trotuarelor ce sint in unele cartiere mai sparte ca dupa bombardamente....