Raportează comentariu

Multumim dnule Cilinca pentru cuvintele frumoase spuse la adresa Asociatiei "Danubiaana" Galati acum si cu alte ocazii si ii asiguram pe galateni ca vom continua proiectele noastre ce tin de cultura, traditie si istoria neamului romanesc. Relatia asociatiei cu Pimaria Galati a fost bazata pe un parteneriat in urma caruia am fost sprijiniti sa realizam acesta uniforme militare care au fost prima data expuse la Biserica Vovidenia, lacasul de rugaciune al familiei Cuza, la statuia Domnitorului Alexandru Ioan Cuza in ziua de 24 ianuarie 2021. Uniformele militare, armele si sabiile(replici) , fac parte din proiect si cu acestea toate ne-am prezentat in aceiasi zi la Muzeul de Istorie Galati in Lapidarium. Cat priveste relatia noastra cu Primaria Galati, vreau sa raspund unui antevorbitor(Baubau), si vreau sa-l asigur ca nu ne-a umilit nimeni,nu am facut ce au spus ci noi am venit cu propuneri de uniforme iar in clauzele contractuale nu sunt prevazute aliniate in care sa fie specificat ca "vom juca cum se canta "(sa folosesc vorbe de duh!)...Chiar am gasit intelegere si foarte mult sprijin si pentru ca este o noutate pentru oras, vom continua cu sprijinul aceluias partener, confectionarea unor uniforme militare din primul razboi mondial si al marelui om de arme-General Eremia Grigorescu, nascut in orasul Targu Bujor- Galati!
Este nevoie ca si noi galatenii sa avem cu ce ne mandri si doar prin asemenea actiuni aducem mai aproape istoria si inaintasii nostri . De aceea, noi Asociatia Danubiana Galati aducem multumiri finantatorului si tuturor celor ce ne-au sprijinit. Amintesc aici ca aceste uniforme , au fost purtate cu demnitate de catre cadre active din cadrul ISUJ Galati,(de unde provine si Marius Crudu-vicepresedintele asociatiei),Politia Locala Galati,Primaria Galati si cadre in rezerva din cadrul Asociatiei Frontiera Galateana si Ministerul de Justitie . Asociatia Danubiana Galati a derulat si alte activitati foarte importante pentru orasul nostru si de aceea va invitam pe pagina de facebook-Asociatia Danubiana Galati. Multumim tuturor si respect !