Raportează comentariu

Ludy, n-a anunțat că va demisiona din PNL. Poate că azi-noapte, dar n-am această informație. O fi pe surse... Și-a dat demisia din grupul parlamentar de la Cameră. Dar, nimeni, niciun liberal ”fidel” nu l-a susținut. Ieri, declarase că NU pleacă din partid și că ...”vrea să mai vadă” (?!?).E un fel de joacă de-a ”hoții și vardiștii” Dacă demisionează își recunoaște lipsa de popularitate și, eventuala încercare (ce nu va avea succes) de a-și face un partid va fi o dovadă a trădării. Dacă este dat afară (cum merită cu prisosință) se va victimiza, iar mass-media antiromânească va încerca să-l facă martir și să ”rupă” partidul. Rămas fără nicio funcție, detestat de cea mai mare parte a liberalilor, după declarațiile iresponsabile și regurgitarea frustărilor sale va fi izolat, marginalizat și, cel mai probabil, la un moment dat va pleca singur. El, și-ar dori anularea deciziei Congresului și repunerea sa în jilțul PNL-ului de unde să ”organizaze” alte alegeri... Atunci, chiar că PNL-ul va ajunge la sciziune. Cât despre celelalte situații de care ați amintit, ele par similare dar nu sunt! Noul președinte al liberalilor, Florin Cîțu este adeptul unui partid care nu face compromisuri și care dorește să scape de toți prefăcuții și oportuniștii aduși de Ludy. La fel dorește și președintele Iohannis, care , sper, va deveni președintele PNL-ului și premierul României în 2024. PNL-ul are mare nevoie de disciplină, de autoritate în interiorul său, de o orientare de dreapta și nu de una centristă. În fine, este doar o părere personală...