Raportează comentariu

Pamflet, daca tot este sa fie - Vineri parca (13.11), avand de rezolvat o problema pe str. Garii la unul din multitudinea de sedii ale Universitatii Dunarea de Jos, am avut impresia ca particip "La Maruta". Pe str. Garii treca spre Str. Traian, un camion platforma gen TIR, acompaniat de muzica din Boxe. In prima faza ma gandeam ca este reclama la targ de ... orice prin parcarea unui supermarket. Dar, ... era un alai de inmormantare (nu stiu genul / sexul persoanei decedate, si sa-i fie tarana usoara) iar pe platforma camionului erau 5-6 bocitoare sau rude, o boxa, o camera de filmat pe trepied si alta cu operator viu. Camionul era urmat de trei limuzine refatuite (nu aveau sigla marcilor, dar erau din cele reprezentative, cineva spunea de Rols, Audi etc), de cateva pirande in costumatie traditionala cu galben, rosu verde si alte cele, iar barosanii cu pantaloni turcesti (cu tur in vine), se alimentau cu cafea de la Amerijan, dupa care fuguta dupa atelaj. Mastile erau reprezentate de doua bucati, intercalate printre putinii insotitori pedestri (pardon la doua doamne, ca domnii aveau paharele de plastic si pantalonii in vine)! Nu are rost sa mai pomenim ca ioc politie locala sau de alte genuri, desi la cerut drepturi sunt primii. Dar cand sa spui uite... ce sa vezi? Pe str. Traian, de la semafor, dupa ce au asteptat cuminti culoarea de trecere, doua autospeciale cu insemnele politiei, furate probabil de la nationala, au activat semnale luminoase si audio, de credeai ca este revolutie, desti pe toata zona din piata mare, pana la baia comunala nu era o masina sau un pieton pe strada. Convoiul a asteptat, galagiosii institutionali au trecut in viteza, probabil spre sediul de pe strada de referinta, dupa care au "dat si ei muzica mai tare", dar urcand pe Basarabiei, pentru a bloca aproximativ 10 minute intersectia de la baia poporului psd, si afisand o declarativa pozitie diferita (sens de mers cotit), fata de institutionali. In sinea mea ma gandeam ca un consilier europarlamentar exponent al unei etnii respectate de noi nu si de ei, se tot plange ca nu au drepturi, ca sunt prigoniti in Romania, fara a recunoaste ca prin comportamentul adoptat si exploatarea copiilor si a rudelor fac si natia, dar si etnia de rusine.
Si cum este crestinesc, repet - Dumnezeu sa ierte sufletul celui/celei care a plecat spre o zona mai promitatoare!