Raportează comentariu

Sa fim oameni inseamna sa GANDIM! Inseamna sa rationam iar ratiunea nu se limiteaza la idei si date istorice ci se foloseste si de sentimente, de capacitatea de a previziona, de a fi responsabil pentru efectele actelor, faptelor si vorbelor proprii. Ceea ce nu se observa usor printre randuri (ca sa fiu politicus) dar este chiar tragic vazand unele interventii.
@dana (in special, cu intelegere dar in dezacord):
Cainele are suflet??? Omul este "de vina"???
Un ateu sau adept New Age (sa nu spun satanist cu/fara voie...) poate afirma asemenea ineptii.
Nu stiu cati copii creste duduia "dana" da' aflam ca si-a luat cainele cu pasaport .. pe unde o fi fost..
De aia nu are ursul coada - bani pentru tampenii si foamea dupa avutie materiala il face pe om sa coboare spre stadiul de animal/unealta vorbitoare; ii este indiferent (ori greata, sila) de cei care nu au gasit "telefonul salvator" ori relatia necesara sa ocupe o slujba sa duca o paine acasa...
Principii de degenerati bolnavi dupa bani - ei "iubesc" ceea ce trebuie doar respectat si dispretuiesc ceea ce trebuie ajutat - omul de langa om.
Vinovatia este de mai multe feluri dar sa acuzi (in principiu) omul ca isi face curat in jurul sau (s-au inmultit cainii hraniti de-alde aia ca "iubitorii" de caini= ingretosatii de oameni..), ei - asta chiar ca este problema de procesor "ruginit".
Inainte de a promova sloganul "sa respectam legea statului"... mai bine cere-i statului sa promoveze VIATA cui il "tine", a omului.
Dar ce specie dispare din eco-sistem odata cu eliminarea de javre? Maine - poimaine o sa cereti sa nu fie extirpati sobolanii (au inceput saa creasca precum pisica!), soarecii .. .ca deh - v-ati luat un "sufletel" cu voi, un hamster (de exemplu).
Voi i-ati hranit pe maidanezi, guristii anti - eliminare; voi ii pupati si in ... si deseori vreti si slujba religioasa cand crapa animalul, exact ca un ratacit mental si o spun fara nici o bucurie.
Daca animalul ar avea suflet, nu ar mai fi animal dar cine crede ca animalul are suflet, nici nu stie ca tocmai si-a calcat in picioare darul cel mai de pret existential. Asta doar daca nu este ateu (mason, buddhist, etc) fiindca altfel face glume verbale cu pretentii de judecata umana.
Si e-adevarat - orice masura administrativa se adopta, altcineva se bucura sa mai scoata un ban.