Raportează comentariu

Ion, Sharia despre care vorbesti tu nu inseamna bataia la talpi, daca ai sa o citesti ai sa te ingrozesti. Acea Sharia este o "lege nescrisa" care se si aplica in anumite tari musulmane. Eu am citit Coranl si Sharia. Coranul este o carte atat de contradictorie, incat poate fi interpretata asa cum are fiecare chef. Nu mai departe, intr-un capitol este redata pedeapsa data femeii daca isi inseala barbatul (sa fie inchisa in casa fara apa si mancare, si Allah va hotara soarta ei), iar 2 capitole mai tarziu, in acelasi Coran, care tin sa mentionez ca este direct de la Meka, spune ca femeia care isi inseala barbatul trebuie sa fie ucisa in piata cu pietre, iar daca o fata virgina a avut relatii sexuale fara ca ea sa fie casatorita, sa primesca nu stiu cate lovituri de bici, desigur tot in piata.
Elena, faptul ca fetele sunt casatorite prin convenienta la varste foarte fragede inca se practica in anumite tari musulmane, si sunt obligate sa intretina relatii sexuale cu sotul, egal ca fata are 10-15 ani, si sotul 40. A fost un caz acum 1-2 ani in Arabia Saudita, in care sotul a mutilat efectiv sotia (15 ani) caci aceasta refuza sa intretina relatii sexuale cu el si sa isi indeplineasca rolul de sotie in pat. Desigur, a fost mutilata dupa ce a fost violata, si lasata in sant. Fetei i s-a taiat obrazul pana la urechi, si o ureche. In final a dus-o cineva in SUA unde a suferit multiple operatii de reconstructie. Nu este bluf, este crunta realitate, pe care noi refuzam sa o vedem.
Daniela, Marocul este o tara mult europenizata, si este o tara pe care nu o vei putea compara niciodata cu Arabia Saudita, Iran, Irak......
Am fost in Algeria de 6 ori, si va rog sa ma credeti ca asa femei puturoase nu am vazut in viata mea. Refuza majoritatea sa munceasca, sa aibe un job, sunt cate 3-4 femei intr-o casa diferite generatii, iar casa atat de mizerabila ca iti este teama sa te asezi undeva. La fel Tunisia....., care desi este o tara cu un turism destul de dezvoltat, cetatenii au grave probleme de igiena si atitudine.