Raportează comentariu

Care spatii verzi ? nu se vede o floare , gazon s-a plantat doar pe scuarul unde alta data infloreau, minunat , trandafirii. Prin asa zisele spatii verzi vezi cate un smoc de buruieni ofilite. In orasul dintre ape gospodarirea urbana asteapta ploaie de la Dumnezeu ca sa ude si putinele locuri unde mai creste cate ceva. La potcoava si Dunarea copacii plantati deja se usuca. Daca nu va ploua curand centrul si nu numai, va arata ca Cernobalul , dupa explozie. Niciodata gospodarirea urbana si Ecosalul nu au avut o conducere mai proasta. Peste tot este o mizerie de nedescris. Daca vrei sa pleci din centru sau Potcoava , catre piata, pe strazi munti de gunoie si nationalitatea conlocuitoare la spart seminte si la preparat hrana in mijlocul strazii. Chiar ar fi de cercetat ce face si Politia Locala si celelalte servicii ale Primariei in acest sens. Oamenii acestia stau in case gata sa se darame, in mizeria care emana din locuinte si care ii trimite, pe caldura, pe etnici, in strada inclusiv cu salteaua patului (saptamana trecuta am vazut un barbat, pe Columb , care a scos salteaua din casa si s-a intins pe ea , in strada , la umbra unui copac in timp ce la 5 m , la intersectia cu Aleea Marea Neagra, trona un intreg morman de gunoi intrat in putrefactie). Verifica cineva daca locuiesc legal acolo, daca se plateste chirie etc... caci de muncit nu cred ca se ingramadeste cineva in zona. A dat cineva amenzi pentru mizeria din inima orasului. Ce cauta astfel de specimene in zone cu impact istoric pentru Galati. Ecosalul ridica gunoiul ca strazile, e clar, nu au vazut maturi.
Cum in orasele din Ardeal nu vezi infectia zilnica din Galati ? Cum, acolo se pot uda , la 2-3 zile , spatiile verzi, desi Dunarea e la sute de km distanta? Cum Primaria are grija, in acele orase, ca cei certati cu curatenia sa o ia pe calea cea dreapta? Politia locala nu trece pe strazile de langa piata sa vada satrele cum stau pe marginea bordurii, sparg seminte si tipa pana la ore tarzii.
Unde sunt trandafirii de pe scuarele din str Brailei?
In tiglina II scoala 13 este inconjurata de garaje mizere de copiilor le este frica sa treaca pe acolo. Primaria doarme si nu vede. Spatiile verzi au iarba de un metru iar capusele sunt aici la ele acasa. De vina sunt si locatarii care s-au invatat sa aiba grija doar de apartament. Nimeni nu mai iese sa faca un pic de curatenie , nici macar sub propriile geamuri. Asta arata ca ne complacem in situatia de a trai in jegul asta urban.
La papadie mai este putin si dalele se duc cu totul.
Spatiile verzi spre Ancora sunt pline de gunoaie. Masinile sunt parcate pe Brailei in timp ce parcarile din spatele BR-urilor sunt goale.
Fostul complex din Tiglina I a ajuns o groapa plina de mizerie cu miros de excremente umane. Primaria nu a fost in stare sa dea o fata la putinul ce a ramas in picioare si sa puna pavele in zonele de acces. Aplica amenzi dezvoltatorului???? care a lasat scheletele acelea a unor constructii neterminate????
De faleza s-ar putea scrie romane cu nelijenta directiilor abilitate din Primarie cu gospodarirea zonei....Ar trebui sa scriem zeci de pagini cu ceea ce vedem in zonele cele mai circulate (de cartierele marginase ce sa mai spunem....)