Raportează comentariu

@IP: 92.86.88.207: (pe acest subiect) :Normal dacă conducta de apă pluvială și menajeră este spartă sub asfalt.

Va rog sa va asumati proprietatea termenilor folositi.
1. Este nevoie de o conducta. Se comanda un proiect. Seful de proiect este RASPUNZATOR pe viata!
2. Conform acelorlasi Legi, executia se efectueaza de niste constrctori, cu muncitori navetisti, gata beti cand ajung in Galati. Constructorul este obligat 2 ani. Cum executa, proiectantul nu poate interveni, legal. Trebuie sa se respecte un termen de punere in functiune si atunci, AI SIKTIR proiectantule!
3. Acel colector a fost realizat candva, in anii 1920 - 1930.

Deci nu are locul sa va dati cu parerea cu loessul care nu are nici o legatura cu ce este acolo. Zona are 11m de "depuneri recente", gunoi adica. Toate colectoarele realizate in Galati din 1870 pana in 1930 s-au realizat pe axul fostelor vai lasate de Dumnezeu devenite "CACAINE"=GROPI DE GUNOI;

Nici o amenajare de rezistenta a drumului nu a fost realizata. De aia apar "valurile de asfalt";

Daca se vor folosi si muncitori treji, asa cum muncesc imediat cum pleaca afara, s-ar putea ca asemenea tampenii sa nu se mai produca. Numai ca, daca se intorc, tot ca inainte vor munci si comporta. Cica sa se defuleze de rigorile "indurate" acolo.
Iar primaria impune in cadrul modernizarilor punerea a inca unui strat de asfalt peste mocirla existenta. Ca pe Regala/Republicii/Domneasca, unde straturile au depasit 70cm, pe Brailei "edificata" cu buldozerul peste case existente si daramate de comunisti, cu 50cm.
Toate pe mocirla.
O vreme, pana cand autobuzele aveau doar 7 to, un auto la 10min, a mers.
Astazi, ce avem? 16-20 to la gol, unul la 3 min, o masina la 15 sec.
Cum sa reziste? Iar tevile de debesubt, nu sunt maximum de rezistenta petru aste tampenii.