Raportează comentariu

Cred ca unii preum Silviu Ilie, Iorga, Ioan Filip si multi altii nu isi aveau rostul in lista asta de lengende. Cred ca Zoltan David a facut de 10 ori mai multe lucruri bune decat multi din lista aia si nu e trecut la legende.
Ca sa fii legende unui club trebuie sa fi facut lucruri remarcabile. Sunt in aceasta lista jucatori care nu au nici macar 200, 100 de prezente si sunt considerati legende? Pe bune? Sunt jucatori care au in momentul de fata 25 de ani si sunt considerati legende? Sunt jucatori care au jucat la noi vreo 3 ani, acum freaca banca de rezerve, atuncic and o prind pe la Steaua, o echipa urata de noi si considerata rivala, dar sunt conderati legende (Rapa, Neagu). Mai aveam putin si ii incadram in statulul de legenda pe Rancan, Nogo, Bukvic si Mozacu.
Evenimentul este unul binevenit. lansarea unei carti, suoporterii pot lua(daca vor fi prezenti) autografe de la multi jucatori importanti, de la cateva legende precum Tofan, Tanase , Males, V. iON, Puiu Vasilache(cel fara de care poate azi Otelul nu mai exista),Gabi Paraschiv, Vali Stefan,Pelin,Costin,Viglianti,Profir (astia chiar sunt legende) de la cativa jucatori si persoane emblematice precum Simionas, Munteanu, dar si de la jucatori care chiar nu aveau ce cauta intr-o lista cu legende ale clubului, alt exemplu fiind Daniel Stan.
In aceasta lista sunt amestecate adevarate legende, cu jucatori foarte buni si cu jucatori sau persoane care au facut mai mult sau mai putin rau clubului nostru.
Orice club cu prestanta are o legenda, maxim 2 si inca 6-7 jucatori emblematici, apoi urmeaza jucatorii buni, apoi cei mediocrii si tot asa...Aceasta lista e un amalgam de persoane care si-au dedicat viata Otelului cu persoane care au frecat-o (scuzati-mi expresia) prin baruri si s-au dat accidentati pentru a mai trece o luna si a-si lua banii de la club. Anul viitor implinim 51 de ani, se va naste o noua legenda si asa o sa o tinem in fiecare an?

E o initiativa foarte buna si un prilej deosebit sa vezi atatea personalitati la un loc in aceeasi zi, probabil nu s-a mai intamplat niciodata, felicitari pentru acest lucru celor de la Dunarea Batrana, dar referitor la cei 50, e foarte fortata lista aceea.