Doar 11 grade, atât arăta cu zgârcenie termometrul în singura sală de gimnastică din Galaţi. Antrenorii Agripina şi Paul Gâlea, îmbrăcaţi ca pentru un antrenament afară, în aer liber, de atâtea ore, simţeau frigul până în oase. Paul Gâlea, cu geaca pe el şi fesul pe cap, supraveghea atent exerciţiul micuţelor gimnaste, în vreme ce soţia, cu o jachetă îmblănită peste costumul de sport, le corecta poziţia şi mişcările şi le încuraja. Sportivele purtau costume groase de trening, pe sub care se vedea încă un rând de haine. Cea mai mică lucra de zor la sol cu picioarele goale, pentru că altfel nu ar fi avut siguranţă la aterizări după un lanţ acrobatic executat cu avânt. Cealaltă, puţin mai mare, se străduia să aterizeze perfect în picioare, dar şosetele subţiri îi tot jucau feste şi o făceau să alunece de pe salteaua veche. Ca o ironie a sorţii, sportivii şi antrenori primiseră înştiinţarea SC Apaterm că pe 17 şi 18 se va încărca instalaţia de încălzire interioară în vederea efectuării probelor de presiune. Pe fluturaş mai scria şi unde să sune în caz că apar defecţiuni. Chiar dacă nu e normal să lucreze în frig şi să facă şi performanţă, antrenorii Gâlea ne-au spus că aşa e în fiecare an…
Performanţă în frig - Gimnastică la 11 grade Scris de Anca Melinte
Anca Melinte
Articole recente - Anca Melinte
Trasee de transport public deviate până la toamnă David Popovici revine în bazinul primelor sale mari performanțe Contract atribuit pentru exproprierile de pe „Drumul morții”. Modernizarea DN25 Galați – Hanu Conachi Cine i-a luat locul lui Dragoș Magearu în Consiliul Local Gălățencele de la „Vedeta familiei” au nevoie de vizualizări
Mai multe din această categorie:

