Cele două trasee de autobuz, create special pentru elevii de la Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza”, devin operaţionale începând de luni. Este vorba despre traseele 50 şi 51, care vor face legătura între noul sediu al unităţii de învăţământ, din Ţiglina I, şi mai multe cartiere mari din oraş. „Autobuzele care vor circula pe cele două trasee vor efectua doar câteva curse pe zi, adaptate orarului instituţiilor de învăţământ care se află pe rutele parcurse”, a anunţat Biroul de Presă al Primăriei.
Traseul 50
Potrivit datelor furnizate de autorităţi, autobuzul care va efectua curse pe traseul 50 va circula pe străzile Gheorghe Doja, Brânduşei, Lebedei, Gheorghe Asachi, Frunzei, Brăilei, Dunărea (staţie la IATSA), Galaţi (staţie în zona Cimitirului Cătuşa), Oţelarilor, Stadionului, Uzina de Apă şi Cloşca. Pe această rută vor fi efectuate patru curse, începând de la ora 6,30, după care următoarele vor fi la 7,30, 12,40 şi 13,40.
La retur, autobuzul va circula pe străzile Cloşca, Uzina de Apă, Stadionului, Oţelarilor, Galaţi, Dunărea, Brăilei, Frunzei, Gheorghe Asachi, Siderurgiştilor, Gheorghe Doja. La retur, vor exista cinci curse, cu plecare la orele 12,15, 13,15, 14,15, 19,15 şi 20,15.
Traseul 51
Autobuzul care va face curse pe traseul 51 va circula, la tur, pe străzile Milcov, Ionel Fernic, Drumul Viilor, Traian Vuia, Milcov, 1 Decembrie 1918, Siderurgiştilor, Brăilei, Stadionului, Uzina de Apă şi Cloşca. La întoarcere, mijlocul de transport în comun va circula pe Cloşca, Uzina de Apă, Stadionului, Brăilei, Siderurgiştilor, 1 Decembrie 1918, Milcov, Traian Vuia, Drumul Viilor, Ionel Fernic şi Milcov.
Din Micro 39B (adică, la tur), autobuzul va pleca la orele 6,30, 7,30, 12,40 şi 13,40. La retur, orele de plecare sunt 12,15, 13,15, 14,15, 19,15 şi 20,15.