X

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, îti exprimi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe detalii....

 11:32 Duminica, 31 August 2014

În sfârşit, victorie! S-au aliniat astrele pentru Oţelul

Autor:   Marian Săvăstru
Publicat Luni, 22 Octombrie 2012 06:00
Voteaza!
(5 voturi)


În sfârşit, victorie! S-au aliniat astrele pentru Oţelul Foto: Sorin Pană

Gălăţenii au obţinut primul succes în campionat după zece etape de secetă, în cel mai neaşteptat moment


Gata cu ghinioanele, cu vina pe soartă, lipsă de şansă sau arbitraj. Oţelul a reuşit să câştige în ciuda cursului jocului şi respiră aerul victoriei după zece meciuri consecutive de anestezie. Chiar dacă n-a fost cea mai bună evoluţie, totul a părut să decurgă în favoarea gălăţenilor, culminând cu gafa monumentală a lui Kello, intrat cu câteva minute înainte de final, după accidentarea lui Silviu Lung.
„Mă pregăteam pentru discursul obişnuit de până acum, dar am avut şi noi noroc odată, după atâtea partide în care ne-am lovit de ghinion. Ne-a ajutat Dumnezeu, mă bucur nespus pentru victorie, e un debut fericit pentru mine în noua funcţie”, a spus Narcis Răducan, directorul general al Oţelului.
După un start bun de meci, în care gălăţenii şi-au presat adversarul în propria jumătate, a fost de ajuns o greşeală a fundaşului stânga Sorin Cucu (min.15) pentru a declanşa o mare ocazie la poarta lui Grahovac, iar echipa s-a tăiat, revenind la jocul haotic din meciurile precedente.
La întoarcerea de la cabine, după ce s-a distrat cu toţi oţelarii ieşiţi în cale, Tembo a creat faza de gol fructificată de Fatai, care a finalizat după o preluare în careu, scăpat din marcajul fundaşilor gălăţeni. Avantajul Astrei n-a durat prea mult pentru că Giurgiu a fost faultat în careu, iar centralul Kovacs a dictat penalti. Pena a executat, iar speranţele gălăţenilor erau din nou aprinse. După o serie de ocazii ratate de ambele echipe, în ultimul minut de prelungire fericirea a cuprins tabăra gălăţeană. Paraschiv, mutat pe postul de mijlocaş stânga, a avut o incursiune remarcabilă în bandă, a centrat în careu, iar după insistenţa lui Didi, portarul Kello a scăpat mingea în faţa porţii goale, de unde vicleanul Inkango n-avea cum să rateze. Un 2-1 mincinos după evoluţia echipelor din teren, dar trei puncte de aur pentru gălăţeni în contextul în care un insucces i-ar fi distanţat la cel puţin trei lungimi faţă de următoarea clasată.
Momentul decisiv, judecat corect
Punctul cheie al partidei poate fi considerat la faza din minutul 36, atunci când Grahovac a ieşit să-l blocheze pe Fatai, iar după ce a respins mingea cu mâna s-a ciocnit de atacantul Astrei. Reluările arată că Grahovac era în suprafaţa careului în momentul în care a atins mingea cu mâna, în timp ce Fatai nu putea primi al doilea galben, contactul său cu portarul gălăţean fiind involuntar.
Galeria a protestat
Nemulţumiţi de evoluţia roş-alb-albaştrilor din ultima perioadă, ultraşii de la Peluza Nord au protestat în repriza secundă, refuzând să mai cânte, iar în finalul jocului şi-au apostrofat favoriţii. În plus, aceştia i-au cerut demisia antrenorului Viorel Tănase, chiar şi după terminarea partidei.


OŢELUL GALAŢI - ASTRA GIURGIU 2-1 (0-0)
Meci disputat în etapa a XII-a a Ligii I
Marcatori: Pena (pen.), Inkango/ Fatai
Cartonaşe galbene: Pena, Sipovici/ Fatai, Tembo, Găman, Bukari
OŢELUL: Grahovac (Brăneţ '39) - Cârjă (Râpă '45), Sîrghi, Sipovici, Cucu - Giurgiu, Neagu - Inkango, Paraschiv, Stromajer (Didi '69) - Pena. Antrenor: Viorel Tănase.
ASTRA: Lung (Kello '89) - Enache, Găman, Mureşan, Morais - Yahaya (Bukari '66), Seto - Tembo, Budescu, Di Stefano (Ben Youssef '72) - Fatai. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

1484 afisari  |  Ultima actualizare Duminică, 21 Octombrie 2012 20:30

10 comentarii

  • 0
    0
    Link
    smecher Marți, 23 Octombrie 2012 18:31 postat de smecher

    de castigat au castigat dar foarte tarziu victoria si oricum ce rost mai are daca nu castigi de atata timp eu unul astept schimbari la iarna sa vina altii ii stiu bine pe astia sa mai vad si eu mutre noi ca e evident ca nu vor mai continua degeaba au reusit eventul in 2010-2011 daca ei acum s-au puturosit si nu de acum din 2011-2012 la fel nici acolo nu s-au descurcat eu zic ca dorinel munteanu nu se mai intoarce niciodata aici fiindca nu are de ce sa se intoarca eu as prefera un antrenor cu gand de performanta asa cum a fost dorinel munteanu este adevarat ca a facut treaba nu spun nu doar ca vreau altul sa aduca titlul aici am vazut ce poate dorinel munteanu e bun antrenor tot respectul

  • 0
    0
    Link
    strajer Luni, 22 Octombrie 2012 22:48 postat de strajer

    Am inteles, nu va place galeria . Am inteles ideea. Si de ce ar trebui sa ne intereseze parera unora care meci de meci stau si se uita la meci, nu incurajeaza niciodata echipa, nu vin la proteste, nu vin in deplasari s.a.m.d.?
    Care e calitatea voastra care va recomanda ca fiind niste formatori de opinie?De ce ar trebui sa ne pese de ce spuneti voi atat timp cat nu faceti nimic pentru echipa asta?

  • 0
    0
    Link
    thor Luni, 22 Octombrie 2012 17:25 postat de thor

    Celor care contesta antrenorul le amintesc ca daca M Stan cadea prada imboldurilor voastre acum trei ani,acum VOI NU MAI ERATI CAMPIONI

  • 0
    0
    Link
    thor Luni, 22 Octombrie 2012 17:17 postat de thor

    Imi vine greu sa imi mai reprim repulsia care mi-o provoaca aceasta echipa.Nici nu stiu ce sa mai zic..incep sa cred ca la astia nu mai trebuie stabilit decat gradul handicapului.Ca o masura de protectie impotriva perpetuarii acestui tip de gena ar trebui castrati.Iar viitorul e la fel d negru ca si prezentul.Daca pana acum credeam ca Rapa este etalonul saraciei in materie de fotbal,iata ca a mai aparut o tanara ,,speranta".E destul sa-l fi vazut pe CETATEANUL care a ocupat postul de fundas stanga la acest meci,ca sa-ti dai seama ce jucatori creste Otelul.Chiar am fost surprins de lipsa de umanitate a lui Tase-nu stiu cum a putut sa-l lase sa rataceasca atata timp pe teren?!Sper ca tipul nu e si sef de promotie in generatia lui....ca e groasa rau..in fine,vreau sa zic ca e tot mai clar ca jucatorii crescuti de Otelul nu pot fi o solutie pt viitorul echipei.In afara de Sarghi-pe care il apreciez mai mult pt angajamentul decat pt rezultate-tre da dispara toate caricaturile fotbalistice crescute de club.Nu stiu cine sunt si ce metode folosesc antrenorii de la grupele mici...dar dar PRODUSELE lorsuntdetot*****ul.Cu asemenea sperante,primitivi in joc dar si in gandire unde mingea este dusmanul diabolic a lor,NICIODATA nu vom mai vedea fotbal competitiv la GALATI.

  • 0
    0
    Link
    Dacă tăceai.... Luni, 22 Octombrie 2012 15:08 postat de Dacă tăceai....

    Cultură generală???????Senzațional!Poate ar trebui să știm cum vă cheamă pe fiecare în parte din galerie!?
    Sunteți Penibiy Boys!Sunteți-nu toți-niște băiețași de 2 lei-că doar atâta dați voi pe bilet!!!!!

  • 0
    0
    Link
    PENTRU  Narciss Raducan și cele 10 porunci Luni, 22 Octombrie 2012 14:45 postat de PENTRU Narciss Raducan și cele 10 porunci

    pt cultura ta generala peluza nord se numeste Strajerii moldovei iar sidexplozia e doar o grupare ce face parte din peluza alaturi de Steel Boys si Ultra Sud .

  • 0
    0
    Link
    Narciss Raducan și cele 10 porunci Luni, 22 Octombrie 2012 13:23 postat de Narciss Raducan și cele 10 porunci

    Dragi plozi,în calitate de director am hotărât:
    1.Cei din galerie să plătească bilet în valoare de 200 lei la fiecare meci
    2.Antrenorul va fi Guardiola sau Mourinho,iar dacă nu vă hotărâți îl punem pe unul din galerie prin tragere la sorți
    3.Tănase va fi liderul galeriei
    4.Jucătorii vor fi titulari sau rezerve în funcție de voturile galeriei
    5.Cei fără bacul luat vor sta în tribuna 0
    6.Cei sub 18 ani din galerie vor veni însoțiți la meci doar de mamele lor,ca să aveți în ce să vă băgați pwla când înjurați
    7.Numele stadionului va fi ”Sidexplozia”
    8.Dacă aveți față de proști veți primi gratuitate și puteți să cereți demisia mereu
    9.Cursuri gratuite de limba română pentru analfabeții care vor da replica acestui comunicat
    10.Ne cerem scuze părinților voștri că nu le-am dat prezervative înainte să vă nașteți

  • 0
    0
    Link
    TOM Luni, 22 Octombrie 2012 11:42 postat de TOM

    CU TOT RESPECTUL DAR TANASE NU ESTE PENTRU POSTUL DE ANTRENOR LA OTELUL ! CONDUCEREA CHIAR NU ARE NIMIC DE SPUS ?

  • 0
    0
    Link
    adrian Luni, 22 Octombrie 2012 10:51 postat de adrian

    Da-ti demisia Tanase pentru ca si asa este o banana flambata la echipa....Esti prost rau de tot ca antrenor...Daca mai stai la Otelul ne duci in B mai mult ca sigur...Demisiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  • 0
    0
    Link