HANDBAL/ Fetele lui Costea, spectacol agreabil

Cel mai important meci al ultimei etape a Seriei A, eşalonul doi, a campionatului feminin de handbal a avut loc la Galaţi. Un meci deosebit, între localnicele CSU Danubius şi CSU Ştiinţa Bucureşti - ocupantele locurilor I şi III. Din confruntarea celor două formaţii a rezultat un joc de calitate şi un rezultat favorabil fetelor noastre, deseori aplaudate de publicul prezent. Scor 28-18. Spre satisfacţia asistenţei, favoritele s-au aflat permanent la cârma jocului. În min. 8, de pildă, tabela arăta 4-0, apoi 6-2, 10-4 (min. 19), 14-7 şi 15-10 la pauză. La reluare, fazele spectaculoase au abundat şi, pe fondul unei superiorităţi evidente, gălăţencele au ajuns să conducă şi la 12 goluri diferenţă. Ecartul a crescut permanent: 16-11, 19-12, 23-13 (min. 46), 25-15 (min. 55) şi 28-18 la fluierul final.

Întreaga echipă a jucat fără cusur, dar am remarcat intervenţiile sigure ale Laurei Bujoiu, precizia în aruncări a Iuliei Artean şi impetuozitatea jucătoarelor Cozma, Kanda şi Pocriş. La aruncările de la 7 metri şi minutele de eliminări a fost echilibru: 6 (3 marcate, 3 irosite) - 5 (4-1), respectiv, 10-8.

Cu 28 de puncte (9 victorii şi un egal; golaveraj 299-172), gălăţencele se află pe locul întâi, la egalitate cu CS HM Buzău. A arbitrat un cuplu din Adjud: Marian Drăghici - Victor Drăguţ.

Lotul folosit de antrenorul Valeriu Costea şi marcatoarele golurilor splendidului succes: Laura Bujoiu, Cătălina Orbeanu, Daniela Goldic - Cosmina Cozma 3 goluri, Cristina Mircescu 2, Marie Jeanne Kanda 5, Cristina Marcu 1, Iulia Artean 9, Lavinia Poteraşi, Paula Ababei, Ramona Urse 2, Mădălina Conache 3, Ioana Pocriş 2, Tatiana Budescu şi Andreea Taivan 1.

Pe de altă parte, băieţii de la CSU Danubius au întâlnit una dintre echipele puternice ale primei competiţii de handbal - Dunărea Călăraşi. Minute bune, gălăţenii au ţinut aproape, deşi au ratat doi de „7 metri”, şutând şi de câteva ori în bară. Până la urmă meciul - găzduit de Sala „Tomis” din Constanţa (sala din Călăraşi nu a primit avizul ISU) - a fost câştigat cu scorul de 32-15 (14-8) de adversari. De la gălăţeni, cele mai multe goluri au înscris Ciobanu şi Cristescu - câte patru. Următorul meci se va disputa, sâmbătă, 5 decembrie, pe teren propriu, cu Energia Tg. Jiu.

Citit 1187 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie 2015 10:29