VOLEI - SURPRIZĂ ÎN DIVIZIA A1/ Arcada, învinsă la zero de Unirea Dej!

(2 voturi)

Aşteptat cu legitim interes de susţinătorii echipei gălăţene de volei Arcada, rezultatul meciului de marţi seară a surprins negativ. Întâlnirea, ultima din sezonul regulat pentru Arcada, s-a încheiat cu victoria surprinzătoare a echipei din Dej: Unirea - Arcada 3-0 (20, 23, 17). Surprinzătoare în special prin maniera în care a fost ea obţinută de o echipă pe care Arcada a învins-o cu 3-1 în tur, dar şi în campionatul trecut, aflată pe locul şapte. Despre ce s-a întâmplat la Dej ne-a vorbit antrenorul Neculai Harabagiu, imediat după meci: „Am avut unele probleme de lot, dar nici nu am vrut să riscăm vreo accidentare. Ne-a interesat acest meci, dar prioritatea este faza următoare, meciurile din play-off. În această idee i-am menajat pe Despotovski şi Marquez, iar pe De Pra l-am folosit mai puţin. În ceea ce priveşte jocul, în primele două seturi s-a mers cap la cap, lipsa noastră de concentrare din finalurile lor conducând la revenirea echipei gazdă”. La acestea, s-a adăugat şi absenţa sârbului Nemanja Radovici, indisponibil în ultima vreme din cauza unei accidentări.

Evoluţia scorului din seturi arată astfel: setul I - 8-7, 16-14, 21-17 şi 25-20; setul II: 5-8, 11-16, 17-21, din acest moment Arcada a realizat două puncte, în timp ce Unirea a făcut opt! Setul III a fost fără istoric, gazdele conducând permanent: 8-7, 16-13, 21-15 şi 25-17. Arcada a evoluat în formula: Muscină, De Pra, Cerşemba, Sysoev, Suson, Paşcan – Cristudor. Au mai jucat Zahar şi Dumitrache. A arbitrat un cuplu din Cluj: T. Popa – M. Coman.

Echipa a ajuns ieri dimineaţă la Galaţi, iar în zilele următoare toată atenţia este concentrată spre meciurile fazei a doua: play-off. Până la încheierea tuturor meciurilor ultimei etape (al Galaţiului s-a disputat în devans), prima parte a clasamentului arată astfel: 1. Craiova – 53 p (21 jocuri), 2. Volei Municipal Zalău – 51 p (21 j), 3. ARCADA – 47 p (22 j), 4. Ştiinţa Explorări Baia Mare – 45 p (21 j).

În ultima etapă din sezonul regulat, se vor juca partidele SCM Craiova - CSM Bucureşti, VM Zalău - VCM Piatra Neamţ, Volei Caransebeş - Ştiinţa Explorări Baia Mare şi Tricolorul Ploieşti - Dinamo.

În faza play-off-ului se va juca pe sistemul „cel mai bun din maximum cinci meciuri”, astfel: locul I cu IV, respectiv II cu III.

Altfel, au fost trase la sorţi meciurile turneului final al „Cupei României”, programate în zilele de 9 şi 10 aprilie, la Piatra Neamţ. În prima zi, Arcada va întâlni Volei Municipal Zalău, iar „U” Cluj va juca cu Ştiinţa Explorări Baia Mare. Finala va avea loc a doua zi, între câştigătoarele din primele partide.

Citit 1095 ori Ultima modificare Miercuri, 16 Martie 2016 19:25