X

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, îti exprimi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe detalii....

 14:20 Marti, 22 Iulie 2014

Au dat-o în bară! Oţelul este fără victorie de şapte etape

Autor:   Marian Căpăţînă
Publicat Luni, 17 Septembrie 2012 00:00
Voteaza!
(2 voturi)


Au dat-o în bară! Oţelul este fără victorie de şapte etape Foto: Sorin Pană
  • Declinul n-a putut fi oprit nici în meciul cu Viitorul Constanţa, încheiat doar la egalitate * Debutul lui Viorel Tănase ca antrenor principal în faţa publicului gălăţean a fost stricat de numeroasele ratări, printre ocazii bifându-se şi două bare

Seria negativă din această primă parte a campionatului i-a dezamăgit atât de tare pe mulţi dintre fanii Oţelului încât nici măcar evenimentul debutului lui Tănase ca antrenor principal pe stadionul pe care făcuse istorie ca jucător şi nici anunţul preluării clubului de noi acţionari nu au readus entuziasmul drumului spre arena din Ţiglina. La ieşirea jucătorilor la încălzire erau doar câteva sute de spectatori, iar până la momentul deschiderii scorului de către Viglianti (17’) se adunaseră cel mult patru mii de oameni. Departe de ce era acum un an şi jumătate n-a fost doar atmosfera din tribune, ci şi jocul roş-alb-albaştrilor, mai ales după pauză.
Oaspeţii au egalat relativ repede după un penalti la un fault făcut de Costin, iar apoi Oţelul a dat semne că mult aşteptatul reviriment este pe cale să se producă. Cu Neagu mai avansat ca de obicei, s-a jucat mult mai ofensiv ca până mai ieri, iar ocaziile au curs una după alta. Perendja (30’) din doar cinci metri - poziţie centrală - a trimis peste, apoi Viglianti (33’) a reluat în bara transversală, la fel ca Pena, peste alte cinci minute.
Însă, în repriza secundă, n-a mai fost decât o echipă gălăţeană cuprinsă parcă de panică, salvată de la un rezultat şi mai dureros de Brăneţ, care a scos din faţa lui Alibec, scăpat singur cu portarul Oţelului (49’). Plus că neşansa Oţelului din prima parte s-a mutat în cealalte parte, Iancu (69’) trăgând în bara transversală.

Punosevac a pus capac!

Şi totuşi, echipa gălăţeană a fost extrem de aproape să se impună spre final, dar Punosevac (87’) a ratat impardonabil dintr-o poziţie ideală. Singur cu portarul la punctul cu var a ales varinta unui lob, dar cu prea multă boltă astfel că fundaşul Toşca a avut timp să ajungă pe linia porţii şi să respingă, spre marea dezamăgire a antrenorului Oţelului, Viorel Tănase. "Am creat superioritate pe flancuri, am dominat jocul, am avut foarte multe ocazii şi am fi meritat să câştigăm. Avem şansa ca la meciul din etapa următoare să ne recuperăm punctele pierdute în acest joc", a declarat tehnicianul gălăţean.
Narcis Răducan, care va fi investit oficial foarte curând pe postul de director general al clubului, a spus aşteaptă ca în ceea ce priveşte atitudinea jucătorilor este mulţumit, însă s-a arătat nemulţumit din lipsa de concentrare în momentele importante. "Parcă ar fi copy - paste la meciurile cu Rapid şi Gloria Bistriţa, s-a jucat la fel. Atacăm, jucăm spectaculos, dar ratăm foarte multe ocazii. Chiar dacă echipa a avut atitudinea dorită, a lipsit concentrarea la finalizare şi în apărare. Nu progresăm în clasament şi asta apasă tot mai greu. E un blocaj psihic, ce va dispărea odată cu prima victorie. Avem argumente pentru a spera că lucurile vor reintra în normal şi să începem să urcăm în clasament, a declarat Răducan.
 

OŢELUL GALAŢI - VIITORUL CONSTANŢA 1-1 (1-1)

Meci disputat sâmbătă seară, în etapa a 8-a din Liga I
Stadion „Oţelul”, spectatori 4.000
Au marcat: Viglianti (minutul 17), respectiv, Dică (minutul 25 - din penalti)
Cartonaşe galbene: Sg. Costin '25, Pena '34, '90+2, Neagu '52, Perendija '74 / Alibec '43, Mladen '66, Vâtcă '90. Cartonaş roşu: Pena '90+2
Echipe utilizate:
Oţelul: Brăneţ - Râpă, Perendija, Costin, Ljubinkovici - Neagu, Giurgiu - Iorga (Punosevac '77), Viglianti (Băjenaru '70), Stromajer (Inkango '46) - Pena. Antrenor: Viorel Tănase.
Viitorul: Vâtcă - Mladen, Bejan, Larie, Turcu (Toşca '57) - Al. Lazăr, Onicaş, Dică (Vaştag '69), Iancu - Alibec (Albu '86), Chiţu. Antrenor: Cătălin Anghel.
Arbitri: Iulian Dima (central) - Miclos Nagy, Adrian Ghinguleac (asistenţi)

1300 afisari  |  Ultima actualizare Duminică, 16 Septembrie 2012 20:09

8 comentarii

  • 0
    0
    Link
    alfar Luni, 17 Septembrie 2012 19:10 postat de alfar

    atita lipsa de tehnica, lipsa de orizont in joc, bufa-bufa, nu am vazut de mult la o echipa ce are ceva pretentii. mai, sint jucatori ce joaca de mult timp si ar trebui sa se gaseasca cu ochii inchisi. dau in minge ca in damigeana, o centrare nu vine bine, un dribling nu e hotaritor, un doi, trei de pase nu merg. la poarta parca se da ca la curve, cu ochii inchisi. da, vestea ca s-a schimbat actionariatul e fantastica, bors@comp. doar niste profitori. dar nu e suficient, nu aduce automat puncte in clasament. trebuie sa apara ceva deosebit, un lucru hotaritor facut de noii actionari. ceva care sa schimbe lucrurile. voua va vine sa credeti cind va uitati pe clasament. mie imi este o rusine mare. tanase nu cred ca e capabil sa faca lucruri bune la OTELUL, l-am vazut total depasit la un meci cu o echipa de valoare mica. va fi la fel si la fel si cu echipe mai bune? sa va fie clar, schimbarea de actionariat e un lucru foarte bun dar trebuie vazute si rezultatele ce apar din acest lucru. altfel, bye-bye OTELUL, ne maninca div. BBBBBBBBBB.

  • 0
    0
    Link
    adrian Luni, 17 Septembrie 2012 15:41 postat de adrian

    Narcis R. cred ca a vazut alte meciuri!Referitor la Tase ca si antrenor, e modest rau detot!Cum naiba sa joci tot meciul (mai ales acasa cu copii lui hagi), cu 4 fundasi si ei cu un singur varf!??????!!!????Lujbinkovicj a trecut centrul terenului , cred ca de 15 ori maxim!!!!!!la cine dr\acu' facea asta marcaj!!!!!!!!NU ESTE POSIBIL SA NU-TI DAI SEAMA DE O ASA EROARE!joaca ba' Tase cu 3 fundasi si baga mijlocasi si atacanti!Tase , somn usor nene!nu esti pt. antrenorat.te poti duce peste tot in lumea asta, la toate cursurile de la cele mai mari cluburi,.........................,DEGEABA,sincer , nu esti pt. asta!!!!!!!!

  • 0
    0
    Link
    smecher Luni, 17 Septembrie 2012 13:56 postat de smecher

    eu ti-am zis ca-i popa tu nimic batman batman

  • 0
    0
    Link
    anger Luni, 17 Septembrie 2012 10:05 postat de anger

    Daca l-ar fi inlocuit unu care sta in carciumele de langa stadion pe Punosevac garantez ca ar fi dat gol.Acest jucator ar fi trebuit sa plece demult de la echipa fiindca nu are valoare nici pt liga secunda.

  • 0
    0
    Link
    liviu Luni, 17 Septembrie 2012 08:58 postat de liviu

    FOTBAL CLUB *METALOSPORT* GALATI ORGANIZEAZA SELECTII-COPII ( juniori C-D-E 10-14 ani,pentru liga III )
    cu scopul de a initia-forma pregati-jucatori de performanta la nivel inalt -relatii-antrenor-LIVIU TEL..0740-964.098

  • 0
    0
    Link
    radupantilimon Luni, 17 Septembrie 2012 08:41 postat de radupantilimon

    cel putin jumatate din echipa otelu ar tre bui sa joace la matineu nu au stofa de prima liga trebuie taiat in carne vie dorinel a avut dreptate nu avea cu cine sa scoata rezultate astept cu nerabdare .... BRUCE-DIDI va fi spectacol sigur HAI (TREZESTETE) OTELU

  • 0
    0
    Link
    a Luni, 17 Septembrie 2012 08:27 postat de a

    cum am mai spus si cred ca pot sa o repet la nesfarsit ..... tase (respect ca juctaor ...... cu toate ca daca ne aducem bine aminte cand a plecat de la otelul prima data era cam huiduit....) nu are nici o treaba cu antrenoratul ..... poate cu moda are case imbraca destul de frumos ..... din pacate ptr noi suporterii .... :(

  • 0
    0
    Link
    Vali Luni, 17 Septembrie 2012 08:00 postat de Vali

    Daca nu e sa fie Dorinel atunci macar Grigoras sa fie! Tot respectul pentru Tase dar nu are nici stofa nici solutii pentru Otelul acum.