ÎNOTĂTORII gălăţeni au CÂŞTIGAT „contratimpul” de la Braşov

Cea de-a treia ediţie a concursului de nataţie pentru copii, cadeţi, juniori, tineret şi seniori, dotat cu trofeul „Cupa Contratimp”, s-a desfăşurat la Braşov, la competiţie fiind prezenţi şi înotătorii de la Aqua Sport Galaţi. A fost o competiţie foarte strânsă, cu 35 de cluburi din ţară, ce au adus la linia de start 550 de sportivi.

Clubul Aqua Sport a fost prezent cu 22 de sportivi, care au obţinut 26 de medalii. Iată rezultatele sportivilor antrenaţi de Mihaela Hodină, Andra Hilohi şi Mihaela Bîrligea: Daniel Bracaci (născut în 1998) - locul întâi la 50 m fluture, 400 m mixt şi 800 m liber, locul doi la 200 m mixt, 200 m liber şi 50 m spate, respectiv, locul trei la 400 m liber, 50 m bras şi 50 m liber; Ana Maria Pascu (2005) - locul doi la 50 m fluture, respectiv, locul trei la 200 m mixt.

La ştafetă a fost obţinut locul întâi prin sportivii Diana Pascu, Daniel Bracaci, Rareş Bălan şi Ana Maria Pascu, la proba de 4x100 m mixt (tineret şi seniori), respectiv locul doi la 4x100 m liber. Ştafeta formată din Ioana Harabagiu, Elena Bocăneală, Octavian Elefteriu şi Razvan Hodină a obţinut locul trei la proba de 4x100 m mixt. Au mai participat Alesia Forţu, Ana Ardelean, Denisa Tufaru, Teodora Mihai, Maria Petrea, Laura Păvălaşc, Nikolas Borcea, Ştefan Mîndru, Raluca Boboc, Rareş Slavu, Luca Săvuca, Laura Metehău, Elena Sălăvăstru şi Eduard Forţu.

Mihaela Hodină, antrenoarea şi, totodată, coordonatoarea clubului s-a declarat mulţumită de rezultatele obţinute de elevii săi. „A fost un concurs bun, prin probele grele, în care ne-am verificat din nou forţele cu cei mai buni din ţară”, a spus Hodină.

Altfel, la finalul lunii octombrie, înotătorii de la Aqua Sport vor participa la „Cupa Bistriţei”, de la Bacău.

Citit 1681 ori Ultima modificare Marți, 22 Septembrie 2015 11:59