Cel mai dureros final posibil, cu golul înfrângerii primit în ultima secundă. Eroare gravă, tolerată de observator

Echipa feminină de handbal CSU Danubius a fost la o fracțiune de secundă distanță de furnizarea unei mari suprize în Liga Națională. În fața unei adversare, Dunărea Brăila, care runda trecută învinsese deținătoarea Ligii Campionilor și avea maximum de puncte după primele patru etape, nou-promovata din Galați a avut o evoluție entuziasmantă, dar a pierdut cu scorul 24-25. Golul înfrângerii a fost marcat în ultima secundă de joc, după ce cu 7 secunde înainte CSU Danubius a ratat aruncarea care i-ar fi putut aduce victoria.

După terminarea partidei, oficialii clubului gălăţean au acuzat vehement atitudinea observatorului de joc Vlad Ionescu, caruia i-au reproşat că a permis echipei brăilene ca, timp de 13 secunde, să aibă pe teren o jucătoare în plus, neregulamentar, în ultimul minut al partidei. Cei de la CSU Danubius susţin că handbalista Andreea Lipara, de la Dunărea Brăila, care fusese eliminată pentru două minute, trebuia să intre în teren în min. 59 şi 47 de secunde, dar a revenit în joc mai devreme. De asemenea, gălăţenii spun că i-au semnalat neregula, chiar în momentul producerii, observatorului FRH, dar acesta a permis ca jocul să continue. „S-a intrat în teren cu 13 secunde mai repede decât trebuia. I-am spus observatorului, iar el a lăsat lucrurile aşa, cu o jucătoare în plus pe teren”, a spus antrenorul echipei gălăţene, Valeriu Costea.

Cei de la CSU Danubius au precizat că încălcarea regulamentului este vizibilă şi în consemnările din foaia oficială de joc.

După finalul partidei, handbalistele formaţiei gălăţene au fost foarte afectate de deznodământul  jocului, rămânând minute bune pe teren, în hohote de plâns.

Citit 3529 ori Ultima modificare Vineri, 30 Septembrie 2016 10:18