Echipa României a mai făcut un pas spre promovare la Campionatul Mondial de hochei

(14 voturi)

Echipa națională a României a câștigat și al doilea meci de la Campionatul Mondial de hochei pe gheață, Divizia a II-a, Grupa A, care are loc pe Patinoarul Dunărea din Galați, scor 4-1 (2-0, 0-1, 2-0) cu Serbia, marți seara.

Partida a fost destul de solicitantă pentru tricolori, sârbii evoluând mult peste nivelul din ziua precedentă, când pierduseră cu Australia (scor 3-4, în prelungiri). După prima repriză a fost 2-0, în urma golurilor marcate de Botond Flinta (06:47) şi Mihail Georgescu (16:05), iar în partea a doua Serbia a echilibrat jocul şi a înscris pentru 2-1 prin Dimitrije Filipovic (36:10). Emoţiile publicului au fost alungate în primul minut al reprizei a treia de Matyas Biro (40:37), care a înscris un gol spectaculos, dintr-un unghi închis, iar apoi Flinta a marcat din nou (44:24).

Tot marți, Australia a învins Islanda cu scorul de 3-2, iar Belgia a dispus de Spania cu 5-3.

România (antrenori Martin Lacroix, Marius Trandafir şi Nelu Alexe), care are ca obiectiv câştigarea turneului şi, implicit, promovarea în eșalonul superior, ocupă primul loc, cu 6 puncte, urmată de Australia- 5 puncte, Islanda - 3 puncte, Belgia -3 puncte, Serbia - 1 punct şi Spania - 0 puncte.

Miercuri este zi de pauză, iar joi vor avea loc următoarele meciuri: Belgia — Serbia (ora 13,00), Spania — Australia (16,30) și România — Islanda (20,00).

Citit 6980 ori Ultima modificare Miercuri, 05 Aprilie 2017 00:10