FC Universitatea, remiză în primul meci

În acest sezon, FC Universitatea se prezintă cu două echipe în competiţiile oficiale: una în eşalonul doi (4-1, în prima etapă, la Onix Rm. Sărat) şi una în Liga a III-a.

Această a doua grupare a debutat duminică, pe teren propriu, în compania echipei a treia a Clubului Real Craiova. Meciul s-a disputat sub semnul echilibrului şi s-a încheiat la egalitate: 3-3 (2-2). Oltencele au condus cu 2-0, dar au fost egalate până la pauză, iar la reluare au condus fetele noastre, oaspetele înscriind golul egalizator în min. 85. Realizatoarele „studentelor” au fost Ştefania Treanţă – 2 şi Andreea Surcică. Andreea a ratat şi alte oportunităţi în timp ce Gherghişan a şutat în bară.

La echipa gălăţeană au evoluat şapte jucătoare din lotul mare, regulamentul competiţiei stipulând că doar 15 fete (din 23, cazul Galaţiului) au voie să joace în celălalt eşalon.

Antrenorii Alexandru Caracaş, Gabriel Călinescu şi Mihai Ciobanu au început cu următorul „unsprezece”: Diana Năcuţă – Irina Ivan, Eugenia Gherghişan, Georgiana Bobocea, Gina Velea – Iulia Mihalea, Roxana Ivan, Denisa Negoiţă – Laura Pamfile, Ştefania Treanţă – Andreea Surcică. Au mai jucat Diana Stoian, Oana Zaharia, Mirela Ciobotaru şi Ana Călin.

Meciul a fost condus de o brigadă gălăţeană, cu Ionuţ Constantinescu la centru.

În meciul următor, această a doua echipă a Galaţiului va juca în deplasare, la Dream Team Bucureşti. În ce priveşte prima echipă, cea din eşalonul doi, aceasta va juca tocmai pe 15 octombrie, pe teren propriu, cu Armonia Dolheşti.

O gălăţeancă, remarcată la „Naţională”

În aceste zile, în Bosnia-Herţegovina, echipa României de tineret Under 17 participă la preliminariile Campionatului European. România a deschis scorul încă din primele minute, prin Carmen Marcu. Deşi au dominat partida, “tricolorele” au fost egalate în minutul 4 al prelungirilor, în urma reuşitei lui Proxeneu. În următorul meci, care se va disputa miercuri, 27 septembrie, România va întâlni selecţionata Irlandei, iar pe 30 septembrie va juca împotriva reprezentativei ţării gazdă.