Noi performanțe la ”Europene” pentru halterofilii gălățeni

Gălățeanca Mariana Tăbăcaru a încheiat Campionatul European de haltere pentru juniori Under 15 și Under 17 de la Pristina, Kosovo, cu două medalii de bronz, la stilul ”aruncat”, cu 102 kg și la total, cu 182 kg. La stilul ”smuls”, sportiva de la CS Universitatea (antrenori Costel Dimofte și Mariana Bălan Toma) s-a clasat pe locul 5, cu 80 kg, la categoria U 17 - 69 kg.

Sub îndrumarea celor doi antrenori, la Centrul Olimpic de la Galați, sportiva Luciana Condurache a obținut două titluri europene, la categoria U 15 (75 kg), la ”aruncat”, cu 91 de kg, respectiv, la total, cu 163 kg, în timp ce la stilul ”smuls”, cu 72 kg, a cucerit medalia de argint.

Alexandra Alexe a câștigat trei medalii de bronz, la stilul „smuls”, cu 85 kg, la „aruncat”, cu 103 kg, iar la total cu 188 kg, la categoria 63 kg. Astfel, sportiva legitimată la CSM Dunărea (antrenori Marin Otinceanu şi Nicolae Mihai) a obţinut cel mai bun rezultat al clubului, după ce Petrică Bălăuţă a încheiat competiţia pe locul 8, cu 203 kg, la total, la categoria 56 kg.

Altfel, la competiția europeană, sportivii cluburilor gălățene au obținut 22 de medalii, dintre care 9 de aur, 6 de argint, 7 de bronz, dar și un record european, la stilul ”aruncat”.

Citit 677 ori Ultima modificare Duminică, 01 Octombrie 2017 10:03