Meciul contraatacurilor devastatoare: UTA - Oţelul 3-1 (0-0)

(17 voturi)

Partida UTA - Oţelul, contând pentru etapa a VI-a din play-out, a adus echipei gălăţene prima înfrângere din această fază a campionatului, una la un scor mult prea sever faţă de cursul jocului.

După un început echilibrat, fără ocazii notabile, Al. Pop a înscris la prima fază importantă a meciului, în min. 10, dar golul a fost anulat din cauza unei poziţii de ofsaid. Şase minute mai târziu, Teles a reluat cu capul pe lângă poartă, dintr-o poziţie excelentă. Prima ocazie arădeană a venit abia în minutul 20, iar meciul a continuat cu Oţelul mult mai prezentă în faţa porţii adverse (8-3 la ocazii de gol, conform statisticii). Dintre „oţelari”, Tănasă, Pop şi Malle au fost aproape de a înscrie, însă la pauză s-a intrat cu 0-0.

În debutul reprizei secunde, gazdele au schimbat doi jucători, dar meciul a curs în continuare în favoarea Oţelului. Din păcate, în minutul 62, Omondi a finalizat un contraatac rapid al gazdelor şi a deschis scorul, contrar cursului jocului. Gălăţenii au continuat să controleze partida, având la un moment dat o posesie de peste 70%, dar fără să-şi creeze ocazii importante. În replică, la un nou contraatac, Lukasen a punctat pentru 2-0, în minutul 78. Trei minute mai târziu, tot pe contră, Rareş Pop a marcat golul al treilea al gazdelor. La ultima fază a meciului, Cisotti a înscris golul de onoare al Oţelului, într-un meci dominat copios de gălăţeni şi pierdut în urma câtorva contraatacuri devastatoare.

Dorinel Munteanu a folosit la Arad următoarea formulă de echipă: Pap - Adăscăliţiei, Yabre, Cisse, Miguel Silva - Cisotti, Zivulici (80 Neagu), Teles (80 Rusevici) - Tănasă (64 Bodişteanu), Pop (64 Lameira), Malle (75 Rus).

În clasament, Oţelul a rămas cu 30 de puncte şi a coborât pe locul 2 în play-out, înainte de disputarea ultimului meci al rundei.

În etapa următoare, a 7-a din play-out, Oţelul va întâlni, pe teren propriu, formaţia FC Hermannstadt. Meciul este programat duminică, 28 aprilie, de la ora 13.30, pe Stadionul “Oţelul”.

Citit 2466 ori Ultima modificare Joi, 25 Aprilie 2024 22:51