FCM Dunărea - victorie cu moldovenii din Bălţi

* FCM Dunărea a învins Olimpia Bălţi cu scorul de 2-0 (1-0), după un joc bun, în ciuda terenului greu * Cucu şi Patrichi au punctat pentru al patrulea succes din Bulgaria * Astăzi au loc două antrenamente, joi – încă unul, iar seara elevii lui Viorel Tănase vor reveni acasă *

Echipa pregătită de Viorel Tănase a încheiat seria meciurilor de verificare din cantonamentul organizat pe Litoralul bulgăresc. Ieri după-amiază, gălăţenii s-au întâlnit cu echipierii de la Olimpia Bălţi – locul IV în primul eşalon al Campionatului Republicii Moldova.

După cum ne-a informat „secundul” Eugen Baştină, a fost încă un joc util alături de celelalte pentru disputate pe tărâm bulgar. Gălăţenii s-au văzut mai mult în joc, lucru concretizat pe tabela de scor: 2-0 (1-0).

Primul gol l-a avut autor pe Cucu – care a transformat un penalti (min. 14), pentru ca în minutul 49 Patrichi să stabilească scorul final.

Iată „unsprezecele” de start: Mindileac – Emil Cristian, Marin, Agache, D. Popescu – Eni, Cucu, V. Munteanu, State, Cristea – Patrichi. Au mai jucat după pauză: Posteucă, Ioviţă, Bozean, Jecu, Murar, Adamache, Cârjan şi Petrescu.

Cantonamentul continuă cu încă trei antrenamente: două astăzi şi mâine (ultimul), de dimineaţă. Revenirea la Galaţi va avea loc în cursul serii de vineri.

* Şi un meci amical din eşalonul al treilea: Oţelul II a primit replica celor de la Politehnica. Un derbi gălăţean… amical! După o primă repriză echilibrată, în cea de-a doua elevii lui Haralambie (Puiu) Antohi (care ieri şi-a sărbătorit ziua onomastică: „La mulţi ani” şi din partea noastră) s-au dezlănţuit pur şi simplu.

În aceste 45 de minute „studenţii” au marcat de cinci ori, rotunjind o victorie foarte clară. Scor final: 6-0 (1-0) în favoarea Politehnicii. Realizatorii celor şase goluri: Velicu – 2, Serian, Roman, Curmei şi Munteanu.

Au evoluat formaţiile:

Politehnica: Stoica – Stamate, Anghel, Hristian, Petru – Şerbănescu, Chiriac, Pavel, Abbia (un jucător ghanez) – Serian, Ionuţ Cristian. Au mai jucat Radu, Bahica, Fălcaru, Ganea, Munteanu, Velicu, Curmei şi Roman.

Oţelul II: Trifan – Dumitraşcu, Grosu, Emir, Teleagă – Gâţă, C. Gheorghe, B. Tache, Chebac, Murgoci, Popan. Au mai jucat: Pascal, Popescu, Şurpanu, Rusu, Manea, Florin, Chipirliu, Robertino, Blănaru şi Tănasă.

Viitoarele meciuri de verificare ale echipelor din Liga a III-a vor avea loc sâmbătă: Politehnica – FCM Dunărea II şi Oţelul II – CF Brăila.

Citit 696 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00