Victorie clară pentru CSM Arcada: 3-0 în derbiul cu Craiova

(7 voturi)

Runda a XVII-a a Diviziei A1 de volei masculin a fost una vie, cu multe meciuri interesante și cu mici surprize

S-a remarcat din această etapă CSM Arcada, care a făcut un meci foarte bun în faţa oltenilor lui Dănuț Pascu şi s-a impus cu scorul de 3-0.

Dar nu totul a fost foarte simplu, pentru că a existat riposta unei echipe bune a campionatului. Oaspeții n-au reușit să țină pasul în setul de debut, dar și-au revenit considerabil în actul al doilea. Craiovenii chiar s-au aflat în avantaj în setul secund, dar după 18-18, campionii au sprintat decisiv: 22-19 și 25-21. Foarte interesant și extrem de disputat a fost actul al treilea, în care oltenii s-au ținut scai, având unul și două puncte în față: 13-15, 20-22. Dar după ce au egalat la 24, băieții lui Sergiu Stancu n-au scăpat prilejul unei victorii la zero. Au urmat două atacuri năucitoare ale lui Woch și încă unul… Scor final 3-0, după o oră și jumătate de joc cu multe faze de calitate.

Antrenorul Sergiu Stancu a remarcat și aportul suporterilor în victoria obținută de echipa sa

"Un meci cu Craiova nu poate fi decât unul aprig disputat, cu mult echilibru. Am avut un public energic de partea noastră, așa cum s-a întâmplat în setul al treilea, când s-a simțit considerabil. Le mulțumesc fanilor pe această cale pentru sprijinul oferit", a spus Stancu.

Campionii au început în formula de bază: Woch, Butnaru, Bala, Nikula, Javad, Hamacher - Toman (libero). Au mai intrat: Gergye, Lopez, Aldea și Lescov.

A fost o etapă interesantă în întregul ei, în care au fost și câteva surprize. Cea mai mare, CSM Constanța - Dinamo 3-0

Steaua a cedat un set la Timișoara, de asemenea o surpriză, iar Zalăul i-a luat un set Rapidului. Nici liderul Corona Brașov n-a avut o etapă liniștită, 3-1 cu Baia Mare, cu mai mult echilibru în evoluția scorului decât era de așteptat. Rezultatele complete ale rundei: Rapid - Zalău 3-1, Timișoara - Steaua 1-3, CSM Arcada - SCMU Craiova 3-0, CSM Constanța - Dinamo 3-0, Unirea Dej - ”U” Cluj 3-0, Corona Brașov - Știința Baia Mare 3-1.

Clasamentul se prezintă astfel: 1. Corona 45 puncte, 2. Arcada 41 p (un meci mai puțin), 3. Rapid 40 p, 4. Craiova 33 p, 5. Steaua 31 p, 6. Dinamo 30 p, 7. Constanța 26 p, 8. Zalău 22 p, 9. Baia Mare 15 p, 10. Dej 13 p, 11. Timișoara 4 p, 12. ”U” Cluj 0 puncte.

Următoarea rundă vine repede, miercuri, 14 februarie, când Arcada va juca tot acasă, cu Unirea Dej

Citit 883 ori Ultima modificare Duminică, 11 Februarie 2024 14:35